Slavnému hřišti Pebble Beach je sto let. A taková událost si zaslouží velkolepou oslavu. Na pobřeží Monterey Peninsula v Kalifornii se proto sjela golfová smetánka, aby se tu porvala o titul ze 119. US Open. Americký šampionát, podle mnohých nejtvrdší test v golfu začíná ve čtvrtek a diváci Golf Channel mohou být po roce znovu u toho.

Štítky:

Ikonické kalifornské hřiště Pebble Beach slaví jubileum. Při příležitosti konání 119. US Open pomyslně sfoukne 100 svíček na narozeninovém dortu. Tahle velkolepá party bude mít všechno – hvězdné hosty, obecenstvo, dokonale připravené hřiště a po čtyři hrací dny úžasnou atmosféru.

Vlny tříštící se o útesy Monterey Peninsula vytváří vskutku nádherné scenérie. Pohádkové golfové hřiště Pebble Beach má tyhle živé obrázky z první ruky. A třeba i osamělý cypřiš na pobřeží, který se stal ikonou Západu USA.

US Open se v Pebble Beach uskuteční už pošesté. Na dnešní poměry patří s délkou 7 075 yardů mezi kratší hřiště US Open. Od roku 2010 se hrálo na kratším hřišti pouze v Merionu (2013). Důležité je ale připomenout, že jde o par 71 a také to, že Pebble Beach není zdaleka jen o délce.

Analytik zámořského Golf Channelu Arron Oberholser, který mimo jiné vyhrál v Pebble Beach Pro-Am turnaj v roce 2006 ví, jak důležité je bedlivě nad každou ránou přemýšlet.

"Je to nesmírně strategické hřiště. Musíte vědět, kdy a kde zaútočit a kdy se to naopak nehodí. Lidi si myslí, že se dá (hřiště) snadno rozstřílet, protože má stěží 7000 yardů, ale musíte také hrát ze správných úhlů," tvrdí.

Čtyřnásobný vítěz US Open Jack Nicklaus také poznal, jak chutná vítězství v Pebble Beach. Stalo se tak při US Open v roce 1972. I on zná recept na úspěch.

"Když nefouká vítr, není to příliš těžké hřiště. Ale to se vám tady nestane. Pokud panují těžké podmínky, je Pebble Beach monstrum," míní

Jak výrazný faktor může silný vítr být, dokládají průměrná skóre finálových kol v Pebble Beach při US Open 1972 a 1992. Před 37 lety se dostalo na 78.8 a o dvacet let později na 77.3. Osm z posledních 14 hráčů startujících ve finále Open 1992 zapisovalo 80 ran a víc. Například Scott Simpson zaznamenal víkendová kola za 68 a 88 ran. Před závěrečným dnem druhý Mark Brooks zahrál v neděli 84 ran.

Jeff Sluman, který obsadil druhé místo, řekl o finálovém kole, že bylo asi tak stejně zábavné jako migréna.

Rozlohou malé greeny dávají tušit, že v neděli 16. června bude slavit hráč, který bude mít mimořádně přesná železa a fenomenální krátkou hru. Při posledním US Open v Pebble Beach před devíti lety hráči trefovali jen lehce přes polovinu greenů v regulaci, při triumfu Tigera Woods v roce 2000 spadlo zasahování greenů dokonce pod 50%.

Když už je řeč o Tigeru Woodsovi, je třeba připomenout, že právě on a Jack Nicklaus vyhráli v jedné sezóně v Pebble Beach jak turnaj Pro-Am, tak US Open. Nicklaus v roce 1972, kdy zvítězil celkem sedmkrát včetně dvou majorů, Woodsovi se stejný kousek povedl o téměř tři dekády později.

Triumf na US Open 2000 se ovšem nesmazatelně zapsal do dějin golfu. I přes triple bogey ve třetím kole si došel pro rekordní vítězství o těžko uvěřitelných patnáct ran. Po celý turnaj šlo o show jednoho muže. Woods vedl po dvou kolech o šest ran, před finálovým kolem o deset, aby ve finále doháněl komentátory k šílenství a větám o neférovém boji.

Posledním vítězem US Open v Pebble Beach se stal v roce 2010 Graeme McDowell. Vyhrál o ránu před Gregory Havretem, třetí skončil Ernie Els a na děleném čtvrtém místě Woods s Mickelsonem. Severní Ir McDowell se stal první evropským hráčem, který za posledních 40 let vyhrál americký šampionát.

On, stejně jako Woods a Els startující na pozvánku, nechybí ve startovní listině 119. ročníku. A pochopitelně nemůžou chybět ani další hvězdy. Brooks Koepka se pokusí stát se teprve druhým hráčem historie, který vyhrál tři US Open v řadě za sebou. Phil Mickelson patří k černým koňům na vítězství. V Pebble Beach vyhrál už pětkrát Pro-Am a před devíti lety na Open skončil čtvrtý.

Úspěchy na západním pobřeží USA ale sbírá také Dustin Johnson. Dvakrát vyhrál Pro-Am a při US Open 2010 vstupoval do závěrečného kola s náskokem tří ran, finále mu ale hrubě nevyšlo a po 82 ranách vyklidil přední pozice.

O druhé vítězství na US Open zabojuje loňský šampión FedEx Cupu Justin Rose, ve vynikající formě je letos Rory McIlroy, vítěz RBC Canadian Open z minulého týdne. Favoritem je Jordan Spieth, v akci bude také Jason Day, kterému bude cenné poznatky předávat zkušený caddie Steve Williams. Justin Thomas, Rickie Fowler, nebo Francesco Molinari či Sergio García a Henrik Stenson dodávají startovním poli ještě větší sílu.

Slovenští fanoušci se mohou těšit na výkony Roryho Sabbatiniho, který se na US Open rovněž kvalifikoval.

I tentokrát vysílá US Open Golf Channel. Čeští a slovenští fanoušci nepřijdou o fantastickou podívanou. Od čtvrtka do neděle vysíláme v přímých přenosech. První dvě kola ve čtvrtek a v pátek začínáme v 21:00, v sobotu a neděli pokaždé o půl hodiny dříve ve 20:30.