Jedna velká golfová party. I tak se dá označit Waste Management Phoenix Open, třetí díl ze série turnajů po západním pobřeží USA. Nejnavštěvovanější akce celé sezóny PGA Tour každoročně láká diváky na tříparovou 16. jamku, která z hlediska hlučnosti nemá v golfu obdoby.

Štítky:

Jamka obsypaná tribunami ze všech stran připomíná arénu, v níž to golfisté nemají během turnajových dnů vůbec jednoduché. Jindy pekelně soustředění hráči hákliví na jakékoliv zašustění za provazy, jakýkoliv zvuk z fotoaparátu, se musejí smířit s neutichajícím pokřikováním fanoušků.

A když se ohradí, přijde trest v podobě vybučení. Naopak kterýkoliv míček končící v těsné blízkosti jamky je oceněn mohutným aplausem. A co teprve, když se někomu podaří zahrát hole-in-one?

To je teprve rachot. Ostatně, vyprávět by mohl i Tiger Woods, který na jamce dlouhé 162 yardů v roce 1997 zahrál jednu z nejlepších ran kariéry.

Poslat míček z odpaliště do jamky se tu povedlo před osmi lety také Jarrodu Lylovi, loni v srpnu zesnulému australskému profesionálovi, který po dvě desetiletí srdnatě bojoval s leukémií. Na jeho počest bude na této jamce stát v sobotu replika jeho bagu s holemi, se kterými hrál turnaj v roce 2011. A chybět nebude ani typický žlutý klobouček, který nosíval.

Nově bude k vidění tabule se jmény všech hráčů, kteří na jamce zahráli během turnaje hole-in-one.

Waste Management Phoenix Open, které čeká už 81. ročník, je osmým nejstarším turnajem celé PGA Tour. Loni ho navštívilo neuvěřitelných 719 179 diváků, přičemž téměř 217 tisíc přišlo jen na sobotní kolo. O 25 tisíc diváků byl překonaný rekord z roku 2017.

Davové šílenství v kombinaci s alkoholem a lehkými drogami v obecenstvu s sebou přináší i některá negativa. Například v roce 2001 někdo z tribuny hodil po Tigeru Woodsovi pomeranč, když hvězdný hráč zrovna puttoval. Úplnou výjimkou nejsou ani slovní přestřelky hráčů s fanoušky a tradicí jsou také létající kelímky od piva, když padne hole-in-one.

Titulární sponzor turnaje Waste Management po deseti letech prodloužil kontrakt s PGA Tour. V úterý byl potvrzen v roli hlavního partnera až do roku 2030.

Letošní ročník má dotaci 7,1 milionu dolarů, přičemž vítěz si odkrojí milion a 278 tisíc dolarů. Hraje se na hřišti TPC Scottsdale, Stadium Course s parem 71 a délkou 7 261 yardů. Titul obhajuje Gary Woodland, který loni porazil Cheze Reavieho na první jamce play-off, když mu stačilo zahrát par.

Jeden z nejsledovanějších golfových turnajů má každoročně silné hráčské obsazení. Letos do Arizony přicestovali tři hráči z TOP 10 světového žebříčku – čtyřka Justin Thomas, šestka Jon Rahm a sedmička Xander Schauffele. Dále bude přítomno 10 hráčů z první pětadvacítky pořadí. Největšími hvězdami budou Phil Mickelson, Rickie Fowler, ale i Hideki Matsuyama, který už turnaj v minulosti také vyhrál.

Turnaj v pekelné atmosféře si můžete užít zprostředkovaně i vy. Stanice Golf Channel ho vysílá každý hrací den. Ve čtvrtek a pátek v přímých přenosech od 21:00, o víkendu už od 19:00.