Už jen pár hodin zbývá do startu velkého finále sezóny PGA Tour. V Atlantě vyvrcholí hon za FedEx Cupem a pohádkovou odměnou 15 milionů dolarů. Třicítka nejlepších hráčů zahájí Tour Championship v East Lake poprvé v historii z různé výchozí pozice. Kdo bude mít jaké skóre ještě před startem prvního kola?

Štítky:

Celou sezónu se hnali za body, aby si mohli zahrát Playoffs – nadstavbovou část roku pro pár vyvolených, na jejímž konci čeká sladká odměna 15 milionů dolarů. Do prvního ze tří extra turnajů se probojovalo 125 hráčů, do druhého už jen 70 a pro Tour Championship zbyla jen třicítka nejlepších.

Devětadvacet z nich poprvé okusí, jaké to je dohánět ztrátu ještě předtím, než je startér pustí vstříc prvnímu kolu. Že nechápe, o co tu jde? Vysvětlíme.

Nejprve je ale třeba připomenout, jakým systémem se hrál finálový podnik ještě do letošního roku. Všech třicet hráčů vstupovalo do turnaje se stejným skóre v paru. Tak jak je to běžné na všech ostatních turnajích.

Z předchozích turnajů si přenášeli body, které se v Playoffs násobili. Loňský ročník Tour Championship vyhrál Tiger Woods, ale protože měl poměrně značnou ztrátu na lídra FedEx Cupu Justina Rose, kterému se navíc závěrečný turnaj také povedl, nestal se vládcem celé sezóny on, ale právě Rose.

Korunováni tak byli v Atlantě dva hráči – Woods za vítězství v Tour Championship, Rose za FedEx Cup.

Letošní systém předejde veškerým možným přepočtům a pro diváky bude mnohem přehlednější. Vítěz bude jen jeden, a ten si odnese i větší balík peněz. A to i proto, že jeden turnaj z Playoffs úplně zmizel, čímž PGA Tour několik milionů ušetřila.

Na základě pořadí po BMW Championship, druhém podniku Playoffs, se každému hráči přidělilo skóre ještě před začátkem finálového turnaje. Jaké skóre si přenesl do prvního kola váš oblíbený hráč?

1. Justin Thomas -10

2. Patrick Cantlay -8

3. Brooks Koepka -7

4. Patrick Reed -6

5. Rory McIlroy -5

6. Jon Rahm -4

7. Matt Kuchar -4

8. Xander Schauffele -4

9. Webb Simpson -4

10. Abraham Ancer -4

11. Gary Woodland -3

12. Tony Finau -3

13. Adam Scott -3

14. Dustin Johnson -3

15. Hideki Matsuyama -3

16. Paul Casey -2

17. Justin Rose -2

18. Brandt Snedeker -2

19. Rickie Fowler -2

20. Kevin Kisner -2

21. Marc Leishman -1

22. Tommy Fleetwood -1

23. Corey Conners -1

24. Sungjae Im -1

25. Chez Reavie -1

26. Bryson DeChambeau E

27. Louis Oosthuizen E

28. Charles Howell III E

29. Lucas Glover E

30. Jason Kokrak E

Žádný hráč, který se probojoval do Atlanty, neodjede s prázdnou. Minimálně si odveze 395 tisíc dolarů. A čím výše skončí, tím větší bonus ho pochopitelně čeká. Například druhý hráč v pořadí FedEx Cupu se může těšit na 5 milionů dolarů, do osmého místa je garantovaný bonus 1 milionu dolarů.

Jak se nový systém osvědčí, to ukáže letošní ročník.

Sledovat ho můžete na Golf Channel od čtvrtka do neděle. První, druhé i třetí kolo vysíláme od 19:00, finále v neděli ještě o hodinu dříve od 18:00.