Nadupané startovní pole, pohádkové prize money a ikonický ostrovní třípar. Tím vším se v tomto týdnu pyšní The Players, takzvaný pátý major sezóny hraný tradičně na Stadium Course TPC Sawgrass. Letos s předstihem, místo v květnovém termínu si můžete vychutnat špičkový golf z Ponte Vedra Beach na stanici Golf Channel už tento čtvrtek.

Štítky:

Rošáda s letošními turnajovými termíny se zásadním způsobem dotkla i bohatého The Players na TPC Sawgrass. Od roku 2007 se turnaj hrál v květnu, pro letošek se ale vrací k březnovému termínu, který naposledy připadl pro rok 2006.

Rozdíl mezi takřka už letními teplotami v květnu a jarním svěžím počasí je patrný. V květnu je hřiště mnohem tvrdší, tudíž míčky po fairwayích utíkají daleko. Ve vyšší teplotě se zároveň déle drží ve vzduchu, kdežto v březnu budou hráči pravděpodobně zápasit se zabořenými míči a kratší délkou letu míče.

A to pochopitelně bude hráče nutit hrát rány do greenu dlouhými železy. Jen pro srovnání, Billy Horschel hrál v tréninkovém kole na 450 yardů dlouhé sedmičce pětku železo do greenu, loni mu přitom na stejně dlouhé jamce stačila pro úder do greenu wedge.

O „jiném“ The Players hovořil na tiskové konferenci před turnajem i Tiger Woods, který se vrací do koloběhu turnajů po dvoutýdenní přestávce.

„Míče nelétají tak daleko a vůbec, hřiště je celkově pomalejší,“ naráží na pomalejší greeny i fairwaye. Woods je jedním z pouhých 24 hráčů z celkového počtu 144 hráčů ve startovní listině, kteří zažili neoficiální pátý major v březnu 2006.

„V květnu je hřiště mnohem kratší než v březnu,“ potvrzuje Woods. „Čekají nás dlouhé rány do greenů, ale možná největší rozdíl je v greenech, které jsou mnohem pomalejší.“

Jordan Spieth zase upozorňuje záludnost místních raoughů. „Trefovat greeny z roughů není až tak těžké, ale hra kolem greenů bude úplně jiná. Tam je rough super šťavnatý,“ varuje před každou nepřesností při hře do jamkoviště Spieth.

A v neposlední řadě bude dalším faktorem ovlivňujícím hru vítr. Ten může hráčům pořádně zavařit v samotném závěru hřiště, na ostrovní sedmnáctce a dlouhé čtyřparové osmnáctce.

„Sedmnáctka i osmnáctka budou ošemetné,“ tuší Spieth. „Za tepla a v bezvětří se na green sedmnáctky hrála pitching wege, teď to bude možná osmička železo. A to je velký rozdíl.“

„V minulosti jste mohli přemýšlet jen nad tím, jestli rána, kterou jste právě zahráli, bude naprosto perfektní, nebo bude dlouhá a skončí ve vodě.  Teď jí musíte zahrát v naprosto přesné výšce. A stejné to bude i na osmnáctce. Hráli jsme na ní trojku dřevo a wedge, teď to bude trojka dřevo nebo driver a dlouhé železo,“ míní Billy Horschel.

Tradičně diskutovaným tématem je každý rok počet míčků končící ve vodě sedmnácté jamky. Loni jich skončilo na dně jezera 54, což je mírně nad průměrem turnaje v jeho květnovém vydání (47.8). Rekordem zůstává 93 utopených míčků z roku 2007.

O snovou pohádkovou dotaci 12,5 milionu dolarů si zahrají ta největší esa světového golfu. Titul obhajuje Webb Simpson, kromě již zmíněného dvojnásobného vítěze turnaje Tigera Woodse se po dvou týdnech absence vrací Dustin Johnson, po potížích se zády je připraven nastoupit Jason Day.

Jména jako Rory McIlroy, Justin Rose, Jordan Spieth, Justin Thomas, Phil Mickelson, Brooks Koepka, Francesco Molinari, Jon Rahm, Rickie Fowler, Adam Scott zdobí startovní listinu a dávají jí skutečný nádech majoru.

Nenechte si ujít exkluzivní golf na ikonickém hřišti s plejádou hvězdných hráčů. Televizní stanice Golf Channel vysílá turnaj v přímých přenosech od čtvrtka do neděle. První, druhé a finálové kolo vysíláme od 18:00, třetí kolo v sobotu začne o hodinku později, tedy v 19:00.

Turnajem bude provázet Petr Janouch s Tomášem Vymazalem.