Severní Irsko je na nohou. Po 68 letech se tu v Royal Portrush uskuteční slavné The Open. Odpovídá tomu i obrovský zájem fanoušků, kteří vstupenky vyprodali s velkým předstihem. Důvod je zcela patrný – chtějí vidět v akci na tradičním linksovém hřišti ty největší hvězdy světového golfu. Co Woodse, McIlroye a spol. od 18. do 21. července čeká?

Jen jedinkrát v historii nejstarší golfový major opustil Anglii nebo Skotsko. Stalo se tak v roce 1951, kdy se hrálo v Royal Portrush v Severním Irsku. Tehdy se z vítězství radoval Angličan Max Faulkner.

Teď je tu velký návrat. A velkou měrou se o něj postarali tři severoirští golfisté, všichni major šampióni. O koho jde? Pochopitelně o Roryho McIlroye, čtyřnásobného vítěze turnajů velké čtyřky, Darrena Clarka a Graema McDowella.

Pro Clarka i McDowella je Royal Portrush domovským klubem a jako doma se tu vlastně cítí i McIlroy, byť pochazí z nedalekého Holywoodu (pozor, neplést s americkým Hollywoodem). Před 14 lety tu totiž v rámci kvalifikace amatérského šampionátu North of Ireland zahrál dosud nepřekonaný rekord hřiště 61 ran.

Pro některé hráče, především ty z Evropy, je hřiště v Royal Portrush známé. Před sedmi lety se tu hrálo v rámci European Tour Irish Open. Naproti tomu například pro americké hráče je Dunluce Links velkou neznámou. Premiéra tu čeká i Tigera Woodse.

Nakolik velkou roli budou hrát zkušenosti nabyté na hřišti je na The Open vždycky otázkou. Jedna statistika ale říká, že pokud se hrál jediný evropský major na novém místě, či se vrátil na hřiště, které hostilo Open v dávné minulosti, zpravidla ho vyhrávali hráči umístění v elitní desítce světového žebříčku.

Tím aktuálně nejvýše postaveným golfistou v žebříčku je Brooks Koepka. Američan v posledních letech sbírá jeden titul z majoru za druhým a je i pro The Open jedním z největších favoritů na vítězství.

Navíc bude mít proti zbytku startovního pole značnou výhodu. Jeho kedík Ricky Elliot je totiž členem v Royal Portrush, vyrůstal vedle Graema McDowella a byl nadějným irským golfistou v kategorii juniorů.

Vedle Koepky favorizují bookmakeři i Roryho McIlroye. Nejen pro to, že vlastní rekord hřiště, ale také pro jeho fantastické výsledky v letošní sezóně, ve které se mu podařilo už dvakrát vyhrát. Navíc ho ke džbánku na klaret požene početná skupina domácích fandů.

Hodně vysoko by měl podle sázkových kanceláří vystoupat i Dustin Johnson, nebo nedávný vítěz Irish Open Jon Rahm. V seznamu nejvážnějších adeptů na titul nechybí ani Tiger Woods, který se ale s hřištěm začal seznamovat teprve v první oficiální tréninkový den v neděli.

Na jednom z nejslavnějších golfových turnajů nemůžou chybět ani další velká jména. Jmenovitě Justin Rose, obhájce loňského titulu Francesco Molinari, Rickie Fowler, Jordan Spieth, Justin Thomas, Adam Scott, Phil Mickelson, Henrik Stenson a mnoho dalších.

Zajímavostí je, že letos poprvé může na Open dojít k play-off na tři jamky. Od roku 1989 rozhodoval o vítězi v případě rovnosti výsledků po čtyřech kolech rozstřel na čtyři jamky. Prodloužení bylo naposledy k vidění před čtyřmi roky v St. Andrews, kde se radoval z vítězství Zach Johnson.

Letos, pokud dojde na play-off, si hráči zahrají na jamkách 1, 13 a 18. Nejnižší součet na těchto jamkách určí vítěze.

Poslední major sezóny se může pochlubit dotací 10,75 milionu amerických dolar, z nichž 1,935 milionu si odkrojí vítěz. Hrát se bude na hřišti Dunluce Links pojmenovaným po hradu, který se nachází v blízkosti hřiště.

Má par 71 a měří 7 344 yardů. Za zmínku rozhodně stojí i to, že hřiště pro potřeby turnaje prošlo výraznými změnami. Jednak bylo prodlouženo, vytvořeno bylo osm nových odpališť, pět greenů, 10 nových bunkerů a dvě jamky (nyní jamky č. 7 a 8) ze sousedního Valley Course nahradily původní jamky č. 17 a 18. Na jejich místě vyrostla turnajová vesnička.

V pořadí už 148. ročník The Open Championship slibuje parádní podívanou. Buďte u toho i vy. Stačí sledovat přímé přenosy na Golf Channel. Ti největší fanoušci se mohou těšit čtyřdenní maratón přenosů. Ve čtvrtek a pátek vysíláme od 7:30 do 21:00, v sobotu od 11:00 do devátého hodiny večerní a v neděli od 10:00 do 20:00.