Poslední zastávkou pouštní série turnajů European Tour je podnik Saudi International. Hvězdy světového golfu zamířily poprvé do kontroverzní Saúdské Arábie, kde je čeká od 31. ledna do 3. února boj o tři a půl milionu dolarů.

Štítky:

Proč kontroverzní? Důvod je zcela zřejmý. Loni v říjnu byl na saúdské ambasádě v Istanbulu zavražděn kritik královské rodiny, novinář Džamál Chášukdží.

Od té doby se vedl nespočet diskuzí o legitimitě turnaje evropské série. Pod palbou otázek se ocitl šéf European Tour Keith Pelley i řada hvězdných hráčů, kteří budou v zemi s temnou minulostí i součastnotí startovat.

"Náš hlavní zájem se upíná k zajištění bezpečnosti hráčů a zaměstnanců. Jako všechny globální společnosti, které operují v regionu, situaci monitorujeme," uvedl Pelley v pořadu Morning Drive na Golf Channelu.

"Máme vynikající vztahy s Blízkým východem, a to je velmi důležité. V tomto ročním období nemůžeme hrát nikde v Evropě. Blízký východ se pro nás stal velmi důležitý, a to jak z hlediska klimatu, tak i snadného cestování a kvality golfových hřišť," dodal.

Většina hvězdných hráčů v Saúdské Arábii startovat bude, včetně světové jedničky Justina Rose.

"Nejsem politik, ale profesionální golfista. Existují další důvody, proč tady hrát," řekl Rose a jako důvody uvedl sílu startovního pole, možnost získat spoustu bodů do světového žebříčku a zahrát si na skvělém hřišti.

Zcela otevřeně o svém startu v Saúdské Arábii mluvil už při lednovém turnaji na Havaji Dustin Johnson: "Budu hrát tam, kde si mě zaplatí. Je to moje práce. Bohužel se tak stane na místě, kde lidé nesouhlasí s tím, co se u nich stalo a ani já nic takového rozhodně nepodporuji."

Na odpalištích Royal Greensgate G&CC si kromě Rose a Johnsona natýčkují také Brooks Koepka i Bryson DeChambeau, tedy čtyři hráči z elitní pětky světového pořadí. K nim se přidá i vítěz Masters Patrick Reed.

Lukrativní nabídku startovat v Saúdské Arábii dostal také Tiger Woods, ten měl za start inkasovat tři miliony dolarů. Nabídku ovšem odmítl, jestli se ale rozhodl na základě vraždy novináře, nebo nechtěl nabourávat svůj kalendář turnajů, jisté není.

V každém případě bude mít turnaj velký náboj. Sledovat ho můžete i vy v přímých přenosech na Golf Channelu. Ve čtvrtek a pátek začínáme v 9:00, o víkendu v 9:30.