Až do pondělí jsme si kvůli počasí museli počkat na letošního šampiona turnaje AT&T Pebble Beach Pro Am. Stal se jím už popáté v kariéře Phil Mickelson, který si tak nemusel na další titul na PGA Tour čekat skoro pět let, jako v předchozím období. Na své 44. vítězství čekal tentokrát jen necelý rok.

Mickelson vstupoval do posledního kola v neděli se ztrátou tří ran na Paula Caseyho. Bylo to ale o hodinu později oproti původnímu tee timu. Kolo bylo navíc později kvůli bouřce s kroupami a sněhem ještě na dvě hodiny přerušeno.

Bez ohledu na počasí však hrál Lefty parádní golf. Na šestnácti jamkách, které stihl před přerušením odehrát, zahrál šest birdie bez bogey, zatímco Casey šel v paru. Tím se situace otočila. Byl to Mickelson, který vedl o tři rány, když si Casey omarkoval svůj metrový putt na šestnáctce a požádal o přerušení pro tmu.

"Vidím v pohodě," opáčil rozjetý Mickelson, který chtěl turnaj dokončit v neděli. Objektivně však již do tmy zbývaly minuty, a tak rozhodčí vyhověli Caseymu. Pro něj to byla jediná šance, jak se pokusit Mickelsona rozhodit, ale spíš myslel na to posunout se aspoň na samostatné druhé místo. To v tu chvíli sdílel se Scottem Stallingsem.

"Vím, o co mu jde," přiznal Mickelson s tím, že metrový putt na čerstvém greenu bude snazší proměnit. Výhodu ale bude mít prý také on: "Upřímně, asi je to dobře, protože poslední dvě jamky budeme hrát neporušených podmínkách a pomůže nám to oběma."

V pondělí pak udělal z dohrávky formalitu, když po paru na sedmnáctce zahrál birdie na poslední jamce a zvítězil se skóre -19 s náskokem tří ran.

Kýženého berdíka na osmnáctce totiž i s dávkou štěstí zahrál také Casey. Tím si vydělal v přepočtu o 3,5 milionu korun více za samostatné druhé místo.

"Byl to výjimečný týden na pro mě velmi výjimečném hřišti," povídal pak po vítězství Mickelson, jehož dědeček Al Santos byl jedním z prvních kedíků v Pebble Beach. "Pokaždé když sem přijedu, mám za naši rodinu takový zvláštní pocit vděčnosti," prozradil.

Mickelson po vítězství v Pebble Beach vydělal v kariéře už více než 90 milionů dolarů, což se předtím povedlo jen Tigeru Woodsovi. Zároveň začal být chtě nechtě vnímán jako jeden z hlavních favoritů US Open, které se v červnu hraje na stejném hřišti. Lefty tu bude mít šanci vyhrát svůj chybějící major a zkompletovat kariérní grandslam.

Už nyní však udivuje tím, na jaké úrovni je v 48 letech jeho fyzická kondice. „Znamená to mnohem víc práce mimo hřiště. Je potěšující vidět výsledky. Věřil jsem, že pokud budu hrát svůj nejlepší golf, bude to stačit na vyhrávání turnajů. Můj cíl je teď dostávat ze sebe to nejlepší,“ dodal Mickelson.

Záznam finálového kola poběží v úterý až do 13:00. Highlighty z celého turnaje pak vysíláme v premiéře ve středu od 21:30 a poté i ve čtvrtek v 11:30.