Jeden z divácky nejatraktivnějších turnajů European Tour je zpět. Made in Denmark se po roční odmlce, kdy se turnaj uskutečnil v Silkeborg Ry Golf Clubu, vrací na populární hřiště Himmerland. A s velkým předstihem, neboť i dánský podnik potkal v letošním roce termínový přesun – místo srpna se hraje už v květnu. Znovu přilákal i několik skvělých Evropanů, přestože se hraje týden po PGA Championship.

Štítky:

Dánský turnaj v rydercupovcýh letech tradičně rozhodoval o konečném uspořádání evropského týmu pro bitvu s USA. Loni se uskutečnil v Silkeborg Ry GC, na domovském hřišti kapitána Evropy Thomase Bjorna.

A šlo o vskutku napínavou bitvu až do samotného konce. Angličan Matt Wallace uspěl v play-off, kde mimo jiné porazil i Lee Westwooda, získal třetí titul na European Tour v jednom roce a golfová veřejnost očekávala, že Bjorn vyřkne jeho jméno jako posledního hráče s divokou kartou pro Ryder Cup.

K překvapení mnohých se tak ale nestalo. Dán vsadil na zkušenost a do týmu povolal Iana Poultera, Sergia Garcíu, Paula Caseyho a Henrika Stensona, kteří se o pár týdnu později stali součástí vítězného týmu v Paříži.

Zklamání nezanechalo na Mattu Wallacovi žádné stopy. Postupně se kromě European Tour začal prosazovat za velkou louží. Do Dánska přijel obhajovat titul ve vynikající formě, v neděli totiž obsadil třetí místo na PGA Championship v Bethpage State Parku, což je jeho nejlepší umístění na majoru vůbec. Ještě předtím skončil druhý na British Masters.

Letošní ročník turnaje hostí znovu Himmerland Golf & Spa Resort, kde v předchozích letech slavili titul Marc Warren, David Horsey, Thomas Pieters a Julian Suri.

Domácí fanoušci se mohou těšit na několik svých miláčků. Dán s aktuálně nejlepší formou je Lucas Bjerregaard, který nedávno oslnil PGA Tour, když skončil čtvrtý na světové jamkovce v Austinu. Skvěle si vedl i na úvodních dvou majorech. Na Masters skončil jednadvacátý a v neděli na PGA Championship bral dělené 16. místo.

V Himmerlandu se ale Bjerregaardovi tradičně příliš nedaří. Jeho nejlepším umístěním je 28. místo, které bude chtít v tomto týdnu vylepšit.

Další známí Dánové jako je Thorbjorn Olesen, nebo Soren Kjeldsen nejsou aktuálně v zářivé formě, ale domácí prostředí by je mohlo strhnout k nadprůměrným výkonům.

Vítěz turnaje se může těšit na šek v hodnotě 500 tisíc eur z celkové dotace 3 milionů eur.

Těžko odhadovat favorita na vítězství, ale na přední příčky by si měli dělat zálusk Mike Lorenzo Vera, Erik van Royen i Jordan Smith, to jsou hráči s aktuálně velmi dobrou formou, a tak se očekává jejich dobrý výkon i v Dánsku.

Všichni tito hráči a mnozí další zažijí pekelnou atmosféru na šestnácté jamce turnaje, 128 yardů dlouhém paru 3, kolem jehož greenu se může poskládat až 3 a půl tisíce fanoušků. Tradičně tu propukají bujaré oslavy po každém birdie, které na jamce padne.

I proto by čeští a slovenští fanoušci neměli tento turnaj zmeškat. Golf Channel vysílá Made in Denmark od 23. do 26. května v přímých přenosech. Ve čtvrtek a pátek vysíláme ve dvou blocích od 11:30 a 15:30, v sobotu a neděli od 12:30.