Turnaj, na němž se na stejných hřištích a v jeden okamžik potkají ženské profesionálky s mužskými protějšky, to je ISPS Handa Vic Open. Divákům stanice Golf Channel přinesou přímé přenosy z australské Victorie jedinečný zážitek. Nejen proto, že uvidí, jak se s nástrahami hřišť vypořádají muži European Tour a jak ženy LPGA Tour, ale také můžou vidět poprvé v akci Kláru Spilkovou.

Štítky:

První start 24leté české hráčky na LPGA v sezóně se nezadržitelně blíží a čeští fanoušci jsou zvědaví, jak její premiéra na nejprestižnějším ženském okruhu dopadne.

Loni si Spilková fantastickým výkonem v kvalifikační škole LPGA zajistila kartu kategorie 14, která ji opravňuje k většině startů na této sérii, především v první části sezóny. Proto v Austrálii nebude chybět. Známý už je i startovní čas prvního kola, do kterého vstoupí na hřišti Creek Course ve 12:00 (02:00 SEČ) s Lee-Anne Pace a Haeji Kang.

Ženský i mužský turnaj se od 7. do 10. února uskuteční na dvou hřištích resortu 13th Beach Golf Links. Kromě hřiště Creek s parem 73 se bude hrát i na hřišti Beach nově pro ženy s parem 72.

Ještě loni, když se turnaj konal pod hlavičkou Ladies European Tour, měřilo hřiště Beach o 226 metrů méně a čtrnáctá jamka se hrála jako par 5. Letos se z ní stal par 4 s délkou 368 metrů.

Delší je i Creek, a to o 281 metrů. Celková výměra hřiště Creek je 6010 metrů, Beach je jen o pár desítek metrů kratší s 5925 metry, což bude pro ženy docela velká výzva. Těch se na start postaví 156, stejný počet mužů nastoupí do turnaje European Tour.

Do víkendových kol, která se uskuteční už jen na hřišti Beach Course postoupí 65 nejlepších hráčů a hráček, druhý cut přijde na řadu v sobotu, kdy se do finálové rundy protlačí nejlepších 35 mužů a žen.

A prize money? To bude pro ženy i muže stejné. Jan na ženském turnaji, tak na mužském se bude hrát o 1,1 milionu dolarů, což je desetinásobek dotace z roku 2013. Nicméně v porovnání s ostatními turnaji LPGA Tour i European Tour jde stále o jedny z nejméně dotovaných turnajů.

V každém případě je síla hráčského obsazení v ženském turnaji poměrně slušná. Obhajovat přijela domácí Minjee Lee, sedmá hráčka světového pořadí a dvojnásobná vítězka turnaje. Chybět nebudou anglické hvězdy Gerogia Hall a Charley Hull, zatímco jedna z největších hvězd Brooke Henderson se odhlásila.

V mužském turnaji se naopak neobjeví nikdo z elitní padesátky světového pořadí. Přesto bude mít turnaj s takovými taháky jako je showman Andrew „Beef“ Johnston, vítěz US Open 2006 Geoff Ogilvy nebo belgický ranař Nicolas Colsaerts svou kvalitu.

Turnaj Vic Open byl od roku 1957 tradiční australské PGA Tour of Australia, tehdy se hrál pod názvem Victoria Open a jeho vítězi se stali i Greg Norman nebo Gary Player. V rámci European Tour a ISPS Handa PGA Tour of Australia se bude turnaj hrát poprvé.

Unikátní turnaj s českou účastí si mohou vychutnat i diváci stanice Golf Channel. Jen si pro tentokrát musí trochu přivstat, pokud chtějí vidět přímé přenosy. Ty se vysílají ve čtvrtek a pátek od 05:00, v sobotu od 03:00 a v neděli už od 02:00.