Vítězem letošního Oman Open se stal Američan Kurt Kitayama. Jak dosáhl svého druhého vítězství v sezóně, vejde do dějin European Tour. Po zoufalém začátku třetího kola ztrácel na vedení sedm ran, nakonec o jednu zvítězil.

Štítky:

V pátek přerušeném turnaji kvůli písečné bouři nebylo nouze o velké zvraty. Ten zásadní předvedl šestadvacetiletý nováček Kitayama, který po prosincovém vítězství na Afrasia Bank Mauritius Open vyhrál ve své první sezóně na European Tour už svůj druhý turnaj.

Kitayama byl asi nejšťastnější z celého startovního pole, když se v sobotu kvůli tmě přerušil program třetího kola. Skluz vznikl během pátku, kdy silný vítr zahalil hřiště Al Mouj Golf do písečné mlhy.

O den později stihl Američan odehrát ze třetí rundy pouze tři jamky. Ztratil na nich šest ran za quadruple bogey na čtyřparové jedničce (osm ran) a za další dvě bogey na dvojce a trojce.

„Po tom startu jsem jen chtěl rychle vypadnout ze hřiště a zformovat síly na dnešek,“ popisoval své pocity poté, co ze ztráty jediné rány na vedení instantně vyrobil ztrátu sedmi ran.

Druhý den brzy po úsvitu přišel na hřiště jiný Kitayama. „Byl jsem rád, že jsem na to mohl jít znovu tak časně z rána. Zahrál jsem birdie hned na své první jamce a pak odstartoval ten comeback,“ popisoval začátek cesty zpět ze zdánlivě ztracené situace.

Po zmíněném birdie sice přišlo ještě bogey, po kterém byl ve třetím kole po pěti jamkách stále na skóre +6. Na zbylých třinácti se ale dostal za -1, když přidal pět birdie a eagle.

Po minimální pauze nastoupil Kitayama do třetího kola. Organizátoři kvůli úspoře času ani nepřeskupili flighty podle aktuálního pořadí. Američan stále ztrácel na vedení dvě rány. To platilo i tři jamky před koncem. Pak ale zahrál berdíky na 16 a 17 a dostal se o jedinou ránu do vedení. Na něm se udržel až do samotného konce turnaje.

„Když jsem vyhrál poprvé, hrál jsem velmi dobře a cítil jsem, že to přijde. Teď jsem ale přijel po třech minutých cutech a předtím jsem nehrál dobře ani v Abú Zabí a v Dubaji. Je skvělé, jak jsem se s tím vypořádal. Teď je to parádní pocit,“ pravil Kitayama po svém triumfu, za který si přišel na 256 247 eur a posunul se na čtvrté místo v Race to Dubai.

O ránu na děleném druhém místě za ním zůstala čtveřice Jorge Campillo, Clément Sordet, Fabrizio Zanotti a Maximilian Kieffer.

Reprízu závěrečného dne na Oman Open můžete sledovat v pondělí od 13:00 a od půlnoci. Highlighty z celého turnaje jsou v programu tradičně ve středu ve 22:30.