European Tour má v sezóně 2019 za sebou už dvacet turnajů, ale teprve jednadvacátý se uskuteční v Evropě. Z Číny se profesionální série přesouvá na britské ostrovy, konkrétně do anglického Southportu, kde se představí několik hvězdných anglických golfistů, ale i několik fotbalových celebrit v tradičním pro-amu.

Štítky:

Britské Masters bylo od založení European Tour v roce 1972 neoddělitelnou součástí evropského kalendáře. Vznik turnaj se ale datuje už do roku 1946. Nepřetržitě se hrál do roku 2008, v následujících sedmi letech letech se Britům nepodařilo zajistit hlavního sponzora turnaje, což může v tak tradiční golfové zemi působit překvapivě.

Populární zastávka hráčů evropské série se ale naštěstí nerozloučila definitivně. Významný podíl na znovuzrození turnaje měly hvězdy anglického golfu. V roce 2015 se hostitelství ujal Ian Poulter, o rok později Luke Donald, před dvěma lety byl tváří Lee Westwood a loni Justin Rose.

Letos je hostem Tommy Fleetwood. Osmadvacetiletý Angličan prožívá v posledních letech raketový vzestup v kariéře, na kontě má čtyři tituly z European Tour a v aktuálním světovém žebříčku mu patří 16. místo. Vyrůstal v Southportu, kde se právě uskuteční letošní ročník British Masters.

Pro letošní a příští rok má platnou smlouvu v roli hlavního partnera turnaje sázková kancelář Betfred.

Domácí fanoušci se mohou těšit na celou řadu „svých“ miláčků. Kromě Fleetwooda, nebo Westwooda se v Southportu představí další hvězdní Angličané: Eddie Pepperell, Matt Wallace nebo Tyrrell Hatton.

"British Masters je mým oblíbeným turnajem, před dvěma lety jsem si užil hostitelství v Newcastlu. Věřím, že letos to bude zážitek i pro Tommyho. Southport je výrazná golfová oblast Anglie a pro nás Angličany je vždycky skvělé hrát před vlastními fanoušky," říká Lee Westwood, jeden z pouhých čtyř Angličanů, kteří v kariéře dosáhli na post světové jedničky.

"Párkrát jsem už vyhrál ve Skotsku, tak by bylo hezké přidat jeden titul také z Anglie," těší se na další výzvu Fleetwoodův parťák z Ryder Cupu Tyrrell Hatton.

Na golfovém hřišti Hillside Golf Club vzplane ještě před turnajem bitva o Merseyside. Proti sobě se postaví v pro-amu fotbalové kluby Liverpoolu a Evertonu, respektive jejich bývalí hráči. Za Everton to budou Leon Osman, Alan Stubs nebo bývalá brankářka ženského týmu Rachel Brown-Finnisová. Přítomný bude i dlouholetý trenér Evertonu David Moyes.

Liverpool budou reprezentovat Sir Kenny Dalglish, Robbie Fowler, Alan Hansen a Jason McAteer. V pro-amu se ale neobjeví jen bývalé opory dvou nesmiřitelných rivalů z Liverpoolu. Chybět nebude nejlepší střelec anglické Premier League, hráč Newcastlu a vášnivý golfista Alan Shearer.

Turnaj Betfred British Masters se uskuteční od 9. do 12. května na hřišti Hillside Golf Club s parem 72 a délkou 6 356 metrů.

Čeští ani slovenští diváci o turnaj European Tour nebudou ochuzeni. Golf Channel vysílá v přímých přenosech od čtvrtka do neděle. První dvě kola budou vysílána ve dvou blocích od 11:30 a 16:30. Třetí kolo v sobotu je na programu od 14:00 a finálové nedělní kolo už od 11:30.