SNAD USGA UDĚLÁ NA SHINNECOCK HILLS VŠECHNO SPRÁVNĚ

RAYMOND FLOYD, který na Shinnecock Hills vyhrál v roce 1986 US Open a dnes je tam už dlouhá léta členem, zavolal krátce po skončení posledního US Open v Erin Hills výkonnému řediteli USGA Mikeu Davisovi.

Hřiště Erin Hills bylo sice pro turnaj pořádně dlouhé (dost přes 7 kilometrů), ale byly na něm tak široké fairwaye, že hráči si na odpalištích dělali, co chtěli – protože silné větry, které tam většinou vanou a měly jim ztížit situaci, se jaksi nedostavily. Vítězný Brooks Koepka například v posledním kole poslal míček na 18. jamce na 347 metrů. Trojkou dřevem! Floyd se vyděsil – vždyť i na Shinnecock Hills v nedávných letech dost rozšířili fairwaye. Jsou teď o dost širší než v letech 1986, 1995 a 2004, kdy se tu US Open hrálo. „Řekl jsem Mikeovi, že spolu musíme něco probrat,“ líčí Floyd, který je i ve svých 75 letech pořád vlivnou osobností. „Zeptal jsem se ho: ‚Jak se ti líbila [šířka fairwayí] na Erin Hills? Hádám, že moc ne.‘ Mike odpověděl, že to byla hrůza. Povídám: ‚Tak se připrav na to, že v Shinnecocku to bude ještě horší, protože hřiště není tak zakroucené. Máme tu teď pořádně široké fairwaye, a přitom tři báječná US Open se tu odehrála v době, kdy byly fairwaye úzké.‘ “

Fotogalerie k článku »
Více fotek zde »

 

Toto Floydovo upozornění a také debaty, které Davis vedl s dalšími zasvěcenými lidmi, očividně spustily poplach. David okamžitě reagoval – a mluvily za něj víc činy než jen slova: Během několika týdnů USGA nechala na Shinnecock Hills provést zásadní úpravy. A to bylo dost překvapivé, protože úpravy přišly relativně krátce před turnajem a navíc nedlouho poté, co skončila tříletá remodelace hřiště, kterou řídili Bill Coore a Ben Crenshaw a s jejímiž výsledky byly jak USGA, tak Shinnecock víc než spokojení.

US Open (Foto: Golf Digest)

Celý ten příběh dokládá to, že USGA se nebojí reagovat na měnící se charakter moderního golfu. A také je z toho vidět, jak moc potřebuje letošní US Open zvládnout bez jakýchkoli potíží. USGA se musí vyrovnávat s dlouhou řadou kontroverzních situací, které vyvstaly na několika posledních ročnících turnaje, navíc je neustále pod palbou kvůli otázkám vybavení a navrch vyšla nová Pravidla golfu, která lidé zkoumají pod drobnohledem. Není divu, že představitelé USGA nutně potřebují uspořádat takové otevřené mistrovství USA, které si budeme pamatovat z těch správných důvodů. Řečeno bez obalu, USGA to zkrátka a dobře nesmí zvorat.

859154940.jpg

„ROZHODNĚ TO [V SHINNECOCKU V ROCE 2004] NEBYLA PŘÍJEMNÁ LEKCE… AFÉRA JAK S ATENTÁTEM NA KENNEDYHO.“

859151502.jpg

A tím, že se hraje právě na Shinnecock Hills, je to o to důležitější. Letošní US Open není odvážným experimentem, jako když se v roce 2002 konalo na veřejném hřišti Bethpage. Není to pokus dokázat, že major se může pořádat i na kratším hřišti, což bylo v podtextu návštěvy tohoto turnaje v Merionu roku 2013. A není to ani populistická snaha dostat US Open na novou, neprozkoumanou půdu, jako to bylo v případě Chambers Bay 2015 a Erin Hills 2017. Pořádání turnaje na Shinnecock Hills je myšleno smrtelně vážně – místní hřiště je posvátnou půdou jak pro USGA, tak pro golfové historiky a další lidi, které USGA potřebuje mít na své straně. A významnou roli sehrávají také obchodní zájmy, zvlášť teď, kdy smlouva s televizí Fox na vysílání turnaje vstupuje do čtvrtého roku své platnosti. A to nemluvíme o tom, že když se zde turnaj roku 2004 konal naposledy, kontroverze se mu rozhodně nevyhnuly. Zkrátka Shinnecock je to poslední místo, kde by si USGA mohlo dovolit další přehmat ve stylu žertovné poznámky „tady stačí i bogey“.

CELÝ ČLÁNEK naleznete v novém vydání magazínu GOLF DIGEST C&S, které vyšlo ve ČTVRTEK 7. ČERVNA 2018.