V pátek postoupil v rakouském Ebreichsdorfu jako jeden ze tří českých hráčů do druhé fáze kvalifikační školy European Tour. A to i přesto, že se svou hrou během celého turnaje nebyl 19letý amatér Vítek Novák příliš spokojený. O to více si ale svého postupu cení.

Novák uspěl společně s Ondřejem Lieserem a Janem Cafourkem. Společně se tak přidali k Filipu Mrůzkovi, který si postup zajistil v minulém týdnu v Německu.

"Hřiště mi přišlo snadné, ale vše ztěžovaly podmínky, protože dost foukalo. Co se týče úrovně, tak mi nepřišel až tak velký rozdíl mezi dobrým amatérským turnajem," popisuje své dojmy z turnaje Novák.

Ten si klíčový náskok na nepostupující hráče vytvořil v prvních kolech. Ta druhá dvě už došel "pouze" v paru, což ale stačilo. Se skóre -5 obsadil dělené 15. místo.

"Musím říci, že nebýt mého kedíka Martina, který tu se mnou byl, tak si nejsem jistý, jestli bych to zvládl. Příliš se mi nedařily rány z týčka. Špatně jsem švihal a létalo to opravdu všude. Dost jsem se musel zachraňovat, ale naštěstí se mi to ve většina případů podařilo," pochvaluje si Novák.

Jednu z nejtěžších záchran pak předvedl ve finálovém kole na pětiparu patnácté jamky: "Zahrál jsem drive do křoví, ze kterého jsem se musel vyklepávat. Ani to se mi příliš nepovedlo a míček jsem pouze kydnul osm metrů před sebe."

"Čekala mě pak rána z 200 metrů, když jsem stál pod stromem a musel jsem hrát hook proti vodě. Za greenem nebylo vůbec žádné místo, vlevo od greenu deset metrů a vítr navíc foukal zprava do leva. Tak jsem zavřel oči, bouchnul do toho a povedlo se. Málem z toho ještě bylo po desetimetrovém puttu birdie," popsal podle vlastních slov pro sebe dost možná klíčovou ránu celého turnaje.

V tu chvíli byl totiž jednu nad pro kolo a -4 celkově. Hned na další tříparové jamce ale získané sebevědomí přetavil ve skvělou ránu z týčka, která skončila metr od jamky. Birdie dostalo mladého Čecha do pohody.

Poslední dvě jamky zvládl v paru a postup si pohlídal: "Je mi celkem jedno, že nejsem první, sedmý nebo jednadvacátý. Důležité je, že jsme dokázali projít do druhé fáze a nyní jsem zvědavý, kam mě pošlou dál."

"Celý turnaj mi to nelepilo. Musel jsem se zachraňovat, proměňovat delší putty... K tomu si myslím, že zdejší hřiště není úplně pro mě. Mě vyhovují delší hřiště, kde mohu pálit, což zde příliš nešlo," dodal k turnaji.

Novák prožívá báječnou druhou polovinu sezony, když nejprve skončil v top 20 na evropském šampionátu mužů a poté prošel společně s Mrůzkem cutem na Czech Masters. Jako Češi to dokázali po 21 letech!

Nyní má za sebou další velkou zkušenost se šťastným koncem. "Beru to hodně pozitivně. Když vám to jde a všechno vám tam padá, tak není úplně těžké zahrát šest ran pod par. Ale když vám to nejde, což byl především v posledních dvou kolech můj případ, a přesto dojdete v paru, tak si toho musíte cenit," potvrzuje hráč z Karlových Varů.

Z nich vyrazí v listopadu do Španělska, kde se bude hrát druhá a následně finálová fáze q-school. Nepřemýšlí už tedy nad tím, jaké by to bylo získat kartu na jednu z evropských sérií? "Dost lidí se mě na to ptá. Ještě si ale myslím, že je přede mnou hodně golfu a potom hodně přemýšlení. Sám nevím, uvidíme, jak to dopadne."

ČTĚTE TAKÉ:
Pokračuje Q-school, do boje jde 7 Čechů a 3 Slováci
Q-school: Mrůzek zažil bolestivé kolo, ale postoupil
Golf is not dead! Modelka Spilková hraje ve Francii