Prvním turnajem European Tour nového roku je BMW SA Open, jedno z nejstarších Open historie golfu. South African Open Championship přivítá zářivé startovní pole hvězd. Přinášíme Vám pohled pod pokličku turnaje.

O turnaji:

Německá automobilka BMW zaštituje další golfový turnaj. Od roku 2017 spojila své jméno s jedním z nejstarších národních Open historie. South African Open Championship vzniklo v roce 1903. Za tu dobu se toho v golfu mnoho změnilo, ale své kouzlo turnaj neztratil.

Začátky turnaje nebyly z těch nejrůžovějších. V kolonizované Jihoafrické republice golf neměl dobrou pověst a startovní pole se rekrutovalo výhradně z místní smetánky nebo z britských přistěhovalců. Prvních pět ročníků se hrálo pouze na dvě kola , 36 jamek. Velkým krokem kupředu bylo spojení turnaje s European Tour, ke kterému došlo v roce 1997. Za tu dobu mezi vítězi převažují domácí golfisté, kteří vyhráli 13 z 21 odehraných turnajů.

BMW SA Open (Foto: GettyImages)

I tak jsou mezi šampiony nejstaršího afrického turnaje velká jména. Titul zde získali Vijay Singh, Richie Ramsey, Henrik Stenson nebo Andy Sullivan. Domácí Open vyhrál pětkrát Ernie Els, dvakrát Retief Goosen a Trevor Immelman. Sklonit se však musí před rekordmanem turnaje Gary Playerem. Černý rytíř vyhrál turnaj celkem 13 krát.

BMW SA Open se hraje Ekurhuleni na severovýchodě Jihoafrické republiky. Hostitelským resortem je hřiště Glendower Golf Club.

BMW SA Open (Foto: GettyImages)

O hřišti:

Otevřeno 1937, Par 72, Délka 6 944m. Designérský úkaz Charlese Alisona, který navrhl krásné hřiště v typické africké přírodě. 20 – 25 metrů široké fairwaye lemují prakticky na všech jamkách vysoké stromy a tak je nutné být přesný při hře z odpališť.

Další překážkou jsou potůčky a vodní jezírka, které komplikují hru do greenů. Nic lehkého nečeká na hráče ani na greenech. Ty jsou menší se záludným modelováním. Rychlost se pohybuje přes 11,5 stop a žádný putt není předem jasný. Na hráče čeká 67 bunkerů a voda vstupuje do hry na 11 jamkách.

Turnaj BMW SA Open se na hřišti Glendower Golf Club koná již po osmé, poprvé se zde hrálo v roce 1989.

BMW SA Open (Foto: GettyImages)

Na koho se těšit:

Po loňském playoff se více než o novém šampionovi Graemu Stormovi mluvilo o zranění Roryho McIlroye, toho však letos budou fanoušci hledat ve startovní listině marně. Silnou domácí sestavu v čele s Ernie Elsem a obhájcem titulu Brandonem Stonem bude nahánět několik velkých jmen z Evropy.

Mezi evropská želízka patří Andy Sullivan, Chris Wood nebo Jordan Smith.

Jednu z organizátorských pozvánek získal Mike Weir, kanadský šampion Masters.

Ernie Els (Foto: GettyImages)

Tato jména opravdu slibují výborný turnaj, vše podstatné se dozvíte z našeho zpravodajství. Těšit se můžete na videa, fotky i komentáře hráčů.