Boj o Race to Dubai vrcholí. Tento týden čeká na evropskou elitu turnaj ve Skotsku. Starodávné St. Andrews hostí Alfred Dunhill Links Championship.

Zajímavý a svým způsobem neobvyklý turnaj, který je součástí European Tour od roku 2001. Základním rozdílem oproti běžným turnajům je formát tohoto podniku. Hraje se ve Skotsku, a to na třech hřištích - Old Course v St. Andrews, Carnoustie a Kingsbarns.

Další odchylkou od normálu je počet hráčů ve flightu. Nejde se ve dvou, třech ale ve čtyřech hráčích. Dva profesionály doplňuje dvojice amatérů. Ti tvoří v Pro Am turnaji tým „profík a amatér“.  Do turnaje Pro Am jsou pozváni jen vybraní hráči z řad European Tour a možnost zahrát si Pro Am má jen 56 dvojic.

Na hráče čeká cut po 54 jamkách. Projde nejlepších 60 a současně také 20 nejlepších Pro Am dvojic. Ve finálovém kole se pak všichni utkají o titul na hřišti Old Course v St. Andrews. Profesionálům jde samozřejmě o dotaci 5 milionů dolarů, ale zároveň o body do Race to Dubai. Ve hře je i prestiž Pro Am formátu.

Hřiště

Old Course, to je pro golfistu něco obdobného, co pro fotbalistu Nou Camp v Barceloně, pro hokejistu Air Canada Centre v Torontu, nebo lyžaře Hahnenkamm v Kitzbühelu. Prostě je to svatostánek a Mekka všech golfistů. Padesát kilometrů vzdálený areál od Edinburghu je domovem R&A a zároveň se v jeho blízkosti nacházejí tři špičkové osmnáctky.

Old Course

Otevřeno v roce 1552, má par 72 a délku 6681 metrů. Hřiště v minulosti hostilo ty nejprestižnější turnaje starého kontinentu Women's British Open, Ryder Cup a už 29krát slavné The Open. Těžký links má mnoho nástrah, ale padají tu i nízká skóre. Loni zde zazářil Ross Fisher, který stanovil nový rekord hřiště 61 ran.

st.-andrews-1.jpg

Carnoustie Golf Links

Otevřeno v roce 1850, má par 72 a délku 6718 metrů. I zde se hrály turnaje světového významu, jako jsou The Open, Senior British Open a další. Četné bunkery a náročné greeny dělají hráčům starosti.

st.-andrews-2.jpg

Kingsbarns

Otevřeno v roce 2000, má par 72 a délku 6609 metrů. Zajímavostí tohoto hřiště je jeho designér, Kyle Phillips. Tento známý a úspěšný golfový architekt realizuje v současnosti svůj projekt také v ČR. Je totiž autorem nově vznikajícího hřiště Oaks Prague.

st.-andrews-3.jpg

Hráči

Do St. Andrews zavítá špička European Tour v čele Tommym Fleetwoodem, hvězdou Ryder Cupu. Nebude chybět ani další tahoun evropského týmu ve Francii Tyrrell Hatton, či zástupci poraženého týmu USA Brooks Koepka s Tonym Finauem.

Ve startovním poli je i mnoho „celebrit“. Hollywoodští herci Hugh Grant a Andy Garcia, anglický žokej Sir Anthony McCoy, svůdník Jamie Dornan z filmu Padesáti odstínů šedi nebo fotbalová legenda Luis Figo.

Přímé přenosy

Čtvrtek 14:00 - 18:00

Pátek 14:00 - 18:00

Sobota 14:00 - 18:00

Neděle 13:30 - 18:30