Partnerem Golf Channel Private Tour je Astera, sklárna s tradicí a širokým záběrem. Vyzpovídali jsme tedy Vladimíru Žílu, který popsal i výrobu trofejí pro Golf Channel Private Tour a další zajímavé zakázky tohoto ateliéru.

ASTERA  je jako partner nedílnou součástí Golf Channel Private Tour jelikož vyrábí krásné trofeje pro nejlepší hráče turnajů. Co znamená pro Vaší firmu spolupráce s Golf Channel?

Specializujeme se na ruční zakázkovou výrobu skla a originální sportovní trofeje jsou součástí našeho portfolia. Kdo jiný než pořadatel sportovní nebo kulturní akce využije specifika ruční práce – pružnou výrobu, neobvyklé nápady, zhotovení třeba jen jednoho unikátního kusu, atd… Golfové trofeje děláme řadu let, i když se necítíme být specialisty na golf - sám jsem nikdy nehrál. Spolupráce s Golf Channel je nová zkušenost a výzva. GCH je významným hráčem ve svém oboru a ASTERA zase znamená jistou kvalitu ve skle. Spojení a vzájemná podpora má logiku.

Trofeje pro GCH Private Tour jsou skleněné. Jak probíhá jejich výroba?

Navazujeme na loňské trofeje navržené Davidem Sobotkou a vyrobené kolegy ze sklárny Ajeto. Jde vlastně o zhmotnění loga ve skle a nám se myslím podařilo upgradovat a re designovat trofej ručním broušením a použitím barev tak, aby opravdu vynikla a doslova zářila. Samotná realizace je 100% ruční výroba, každý kus je unikát, včetně nedokonalostí, které je třeba respektovat. Trofej je odlitek žhavého skla do kovové formy. Na povrch se sype rozemletý skleněný prach v šesti transparentních barvách a tyto barevné střípky se plamenem zataví do křišťálové skloviny. Trofej pak ručně brousíme a leštíme v několika krocích tak, aby do ní proniklo co nejvíce světla. Například jen samotný proces leštění je ve dvou krocích – nejprve na dřevěném kotouči, kde se jako jemné abrasivo používá vulkanická pemza a pro nejvyšší brilanci se povrch v závěru leští na kotoučích z velbloudí srsti. Dedikace jsou pískované a samozřejmě i krabičku děláme ručně na míru trofeje. Spočítali jsme, že každý kus projde rukama 16 sklářů.

Astera

Máte představu, kolik jedna váží?

V surovém stavu po odlití a vychlazení váží polotovar cca 2,5 kg. Dodáváme na celou túru 144 trofejí, takže celkem navzpíráme téměř půl tuny skla.

Jaké další trofeje Vaše firma vyrábí a na jaké soutěže je dodává?

Opravdu se necítíme být specialisty na trofeje. Je to pro nás doplněk a náš typický klient je spíš designér, výtvarník nebo architekt, takže vyrábíme atypické prvky interieru, karafy, vázy, nápojové sklo, světelné objekty, exkluzivní dárky, a podobné věci na zakázku. Přesto nás těší, že naši práci můžete vidět i na tuzemských sportovních a společenských akcích. Vyrábíme například trofeje pro atletický mítink Zlatá tretra Ostrava, pro prestižní tenisový challenger Tenis Czech Open, ale děláme třeba i trofeje a dárky pro finalistky prestižní mezinárodní soutěže  – světové volby královny krásy neslyšících dívek Miss Deaf World. Letošní finále proběhne v Kongresovém centru v Praze, přijede více než 50 států a už se moc těšíme, kam naše skleněná koruna pocestuje. Třeba zůstane v Čechách…

Astera

Používáte jako materiál sklo, nebo vyrábíte i z jiných materiálů?

Jsme specialisté na ruční zakázkovou výrobu a musíme být výrobně flexibilní. Pracujeme s různými druhy skloviny i s olovnatým křišťálem. Sklo sami a s pomocí našich dodavatelů foukáme, brousíme, ryjeme, pískujeme, vypalujeme 3D laserem i ručně malujeme, řežeme diamantovými pilami i vodním paprskem a lepíme… umíme toho dost.

ASTERA  není jen „speciálkou“ na výrobu pohárů a trofejí. Co další patří do sortimentu?

Jak jsem řekl, skleněné poháry, trofeje a medaile nás těší, je to významný doplněk sortimentu. Důležitá je pro nás spolupráce s českými a zahraničními designéry a výtvarníky. Atelier funguje od roku 1995, takže jsme pochopitelně cestou nasbírali řadu realizací, které jako korálky dokumentují historii firmy. Mezi zajímavé projekty patří 4500 kusů skleněných elementů do interiéru obchodního domu Louis Vuitton na pařížské Champs Elysées nebo křišťálový strop pro saudskou princeznu do jejího londýnského apartmá. Vyrábíme sklo pro holandskou královskou rodinu nebo aktuálně exkluzivní firemní dárky pro Billa Gatese zakladatele Microsoftu. Těší nás, že se můžeme podílet dodavatelsky na náročných projektech prestižních firem, jako jsou Lasvit nebo Preciosa, ale stejně tak má u nás dveře otevřené malá soukromá objednávka originálního narozeninového dárku.

Astera

Prostě těší nás každá práce, která má smysl a dovolí pokračovat a rozvíjet tradiční české řemeslo.

Skleněná Zahrada

Dovolte, abych Vaše čtenáře pozval k návštěvě výjimečné akce, kterou pořádáme v Novém Boru 17.-19.6. Jedná se o open air výstavu skla s názvem SKLENĚNÁ ZAHRADA. Návštěvníci uvidí tradiční řemeslo, současný design i umělecké instalace. Starou zahradu, atelier i brusičské studio přeměníme v jednu velkou galerii útočící na všechny smysly. Akce je benefiční, výtěžek dobrovolného vstupného věnujeme sdružení Amelie, které podporuje onkologické pacienty. Více na www.sklenena-zahrada.cz .