Málokdo ví, že český golf má jeden velký a nesporný talent v USA. Na Junior PGA Tour se skvěle daří 12letému Maxi Jelínkovi. V letošní sezóně dokonce vede South Florida Section. My vám přinášíme rozhovor s Maxem i jeho otcem Jiřím.

Max letos vyhrál dva turnaje a na dalších dvou byl v Top 10. Stane se z něj golfový profesionál, chce hrát „dospěláckou“ PGA Tour a jak se připravuje? Na vše jsme společně našli odpověď.

Proč sis vybral jako svůj sport číslo jedna právě golf?

Já jsem začal hrát golf, protože ho hrál můj táta a tím mě inspiroval, abych s golfem začal. Hned jak jsem chodil, dostal jsem svoji první hůl a hrál jsem.

Je tvým cílem stát se profesionálním hráčem, kdo je pro tebe vzorem?

Profesionálním hráčem bych se určitě chtěl stát. Trénuji každý den, ráno běhám, třikrát týdně posiluji s trenérem. To sice není vždycky pohodlný, ale já vím, že musím. Mým vzorem je Tiger Woods.

Je pro tebe náročné skloubit golf a studium?

Dělat golf a studovat školu dohromady moc těžké není. Rodiče mi s tím pomáhají, vždycky to lehké není, ale funguje to.

Takže ve škole samá „Áčka“?

Docela jo no.

Max Jelínek

Někdy přijde turnaj, kdy se nedaří, nepadají putty, dlouhé rány létají všude možně jen ne rovně. Jak se dokážeš s tímto vyrovnat?

Ten den se snažím pouze dohrát, co nejlépe můžu. Jdu na driving a snažím nebo putting green a snažím se opravit to, co bylo špatně.

Co je pro tebe motivací? Kam až sahají tvé ambice?

Hrát PGA Tour a vyhrát turnaje, třeba i na European Tour.

Před několika týdny si vyhrál v Olomouci národní Tour. Můžeš srovnat úroveň turnajů v ČR a v USA?

Ano, bylo to hodně jiné. Tady hrají například 7 a 12letí spolu v jedné kategorii. V Americe to tak není. Tam spolu hrají maximálně 11 a 12letí. A hrajeme tam v kategorii ze stejných teeček. Je o hodně těžší hrát v 7 letech stejné odpaliště jako 12letý. 12letí hrají z červených odpališť a měli by hrát ještě blíže. Greeny a hřiště jsou hodně jiné, tady nejsou tak perfektně připravené, třeba rychlost greenů. Tady míček jede rychlostí 7 a v Americe alespoň 10 ale někdy i 12.

Tvůj táta mi říkal, že se Junior PGA Tour hraje třeba na hřišti Doral. Hrál si tohle hřiště?

Ano hrál jsem ho.

Max Jelínek

Jak se ti líbí, protože Blue Monster to je ikona golfových hřišť? Sice se zde už nehraje PGA Tour ale bylo v kalendáři dlouhá léta.

Je to o hodně těžší. Já jsem také hrál na Red Tiger, to bylo dobré hřiště, ale už na to moc nevzpomínám.

Nejlepší tvůj výsledek?

68 právě na Red Tiger.

Hole In One?

Tam ten den ne, ale na Red Tiger jo. Mám dvě.

Jak daleko odpaluješ?

Většinou tak 230 až 240 yardů.

Jak se pohybuje skóre na turnajích Junior PGA Tour?

Tak prvních pět je vyrovnaných. Nejlepší nosí 70 i lepší. Ale průměr je 72, 73. Ale nad par nevyhrává.

A co tvůj mimo golfový život, když netrénuješ v posilovně nebo na drivingu. Co děláš, co tě baví?

Hraju si s kamarády. Hlavně venku. A baví mě americký fotbal a basketbal.

Max Jelínek

Máš velmi tvrdou přípravu, nenapadne tě někdy si říct dost, dnes už ne?

Tohle je podle mě. Jestli nechci, není to dobré. Vždycky se snažím to zkusit a uvědomuji si, že to dělám vše pro sebe.

Vyzkoušel jsi mnoho hřišť, které podle tebe nejlepší?

Třeba Stonebridge. Mají tam velmi dobré a rychlé greeny a hodně tam trénuji.

A co Augusta? Láká tě?

Ano, chtěl bych tam hrát. Jo a za měsíc budu hrát Pinehurst Resort.

Max Jelínek

Když by ses stal profesionál, budeš reprezentovat ČR?

Určitě budu hrát za Českou republiku.

Měli jsme možnost vyzpovídat také otce Maxe, Jiřího Jelínka, který svého syna ke golfu přivedl. Je zajímavé, že to není ten typický český táta, který potřebuje být hlavním koučem svého syna. Naopak zpovzdálí vše bedlivě sleduje a jen minimálně do věcí zasahuje.

Co vlastně Junior PGA Tour je a jak jste se k ní dostali?

Juniorská PGA Tour na jižní Floridě je jednou ze sekcí. My jsme pro Maxe hledali soutěž, která bude mít legraci i náboj a zároveň i hráčskou úroveň. Bude se muset skórovat a bude se konat na kvalitních hřištích, protože to golfisty posouvá dopředu.

Zmiňoval jste kvalitu hřišť. Která hřiště do této série patří?

Jedním z hřišť je například Doral v Miami, nebo PGA National, kde se hraje Honda Classic.

Jaký vidíte rozdíl mezi juniorským golfem v ČR a USA?

Těch rozdílu je více. Prvně bych chtěl mluvit o celkové filozofii. Přeci jenom ta filozofie v USA je ta, že od útlého věku je priorita na to udržet hráče u golfu. Děti by měli odcházet s dobrými zážitky. Měla by to být pro ně legrace a těšit se na další týden. PGA a další organizace, které pořádají tyto turnaje, k tomu přistupují tak, že dělí velmi striktně podle věku do kategoriíí. Ne jako v ČR, kde máte mladší žáky od 7 do 12 let, ale je to po jednom roce. Každý rok totiž hraje obrovský rozdíl. Každá kategorie má například vlastní odpaliště, protože ta filozofie je postavena tak, že už ty malé děti mají hrát na paru 4 wedge a ne odpálit drive a pak kutálet trojku dřevo před green. Tak se golf nehraje a ty děti z toho nemůžou mít radost a nemůže je to ani bavit. Obecně je to tak, že celkově počet hráčů golfu v USA i dalších zemí klesá a organizace, která se zabývá golfem pro mládež, se snaží právě přilákat další hráče touto formou. To je první rozdíl. Druhý rozdíl je, že až na výjimky se turnaje hrají na kvalitních hřištích, kde greeny mají 10 stop, ale viděl jsem i 12 stop. Když to porovnám s ČR je to obrovský rozdíl a je těžké zde vychovat dobrého golfistu. A v neposlední řadě je konkurence. To je dáno základnou. V USA ani par nemusí garantovat vítězství. Musí se hrát pod par.

Tím pádem v jednotlivých kategoriích musí být velká konkurence.

Jednoznačně ano. Zase to má spojitost s místní filozofií. Oni dbají snad více než na samotnou techniku na dynamiku švihu. Dneska golf hrají atleti. To změnil Tiger Woods. A rozhodující roli hraje délka. Pokud hráč není dlouhý, nemůže hrát na top úrovni. A k tomu patří právě dynamika, koordinace a fitness příprava. To vše tvoří komplexního golfistu.

Jak je finančně náročné zajistit přípravu syna a časově to vše skloubit?

Neřekl bych, že golf sám o sobě je v USA dražší než v Čechách. Například Fee na dvoudenní turnaj PGA Tour stojí 100$. Ale myslím si, že by spousty rodičů z Čech za své dítě rádi zaplatili 100$ kdyby viděli tu kvalitu hřiště a servis, který je s tím spojený. Připadáte si skutečně jako na dospělé Tour, kde přijdete na start, kde dostáváte míčky, všude je občerstvení atd. Neřekl bych, že to dramaticky jen o těch penězích. Je to spíše o motivaci toho dítěte a byl se schopen dále rozvíjet.

Takže jste tím pravým příkladem, že to co řekne Váš syn, Vy plníte? Myslím ve sportu.

Je to kombinace. Já se snažím mu zařídit tým, který bude o těchto věcech rozhodovat. Protože o těchto věcech musejí rozhodovat, protože tomu rozumějí. Já tvořím to aranžmá okolo.

Každého napadne souvislost s „dospěláckou“ PGA Tour. Máte ambice dostat se třeba až tam nebo na European Tour?

Je to hrozně daleko. Ale je to krásný sen, který může mít mnoho rodičů a to napříč sporty. Jenom málo procentu dětí se to povede. My to bereme step by step. Je to na Maxovi. První je, že musí uspět v juniorech. Předpoklady má, ale je to vše na něm a jsme zatím na začátku.

Max má svůj trenérský tým. Jak s nimi spolupracuje?

Švihového kouče má už tři roky a před rokem a půl po analýze jsme zjistili, že mu chybí fyzička a tak jsme do jeho tréninku zavedli i fitness kouče se specializací na golf. Musím říct, že to má obrovské výsledky. Hráči, kteří před tím poráželi, teď poráží on. Každý den začíná tím, že jde běhat. K tomu musí mít v jeho letech morálku. Třikrát týdně za ním přichází fitness kouč.

Můžete popsat Maxův golfový vývoj?

První hůl dostal, když mu byl rok. Začínal s golfem v ČR. Absolvoval zde i turnaj ČGF, ale nebylo to správné řešení a hledal jsem pro něj jiné možnosti. S manželkou jsme udělali společné rozhodnutí, že půjde do USA a tam zůstane a bude se golfově rozvíjet.

Loading the player...