V úvodu loňského roku se musel vyrovnat s nepříjemným tlakem, který následoval po odvážné mediální prezentaci, na kterou nebylo české golfové prostředí připravené. Adam Rajmont to ale ustál, během roku se výrazně zlepšoval a proto jsme hodně zvědaví, co nám předvede letos.

Sezona 2015 je na svém začátku a my jsme se rozhodli, že vám v nadcházejícím měsíci představíme 15 golfistů, na které se v nadcházejícím roce vyplatí v českém prostředí zaměřit.

Nejedná se přitom o žebříček, který by jednotlivé hráče poměřoval výkonnostně mezi sebou. Vybrali jsme patnáct jmen, která by letos neměla uniknout vaší pozornosti. A proč právě Adam Rajmont?

Protože během loňského roku zaznamenal výrazný posun. Po nepovedeném představení se veřejnosti v podobě "potetovaného českého Tigera Woodse" se v úvodu sezony skutečně trápil.

Výsledky kolem 80 a spíše nad Rajmonta srážely nejen v pořadí turnajů směrem ke dnu, ale především psychicky. S přibývajícími měsíci se však stále více přibližoval paru a koncem srpna na turnaji Czech PGA Tour na Ypsilonce se dokonce dvakrát dostal pod něj.

Turecká dřina i vánoční pohoda

"S uplynulou sezonou jsem docela spokojený. Začátek roku sice nebyl vůbec dobrý, ale druhá půlka už mi docela vyšla. Začal jsem hrát stabilní výsledky a vše se celkově otočilo k lepšímu," hodnotí rok 2014 jeden z hráčů Relmost Pro Golf Teamu.

Ten po závěrečném turnaji sezony na Kaskádě odjel na krátkou dovolenou, po které se vrhnul do přípravy: "Celý listopad jsem byl na soustředění v Turecku, kde jsem docela zamakal. Zlepšil jsem si fyzičku, takže jsem se vracel spokojený."

Během pobytu navštívil turnaj Turkish Airlines Open z Final Series European Tour. "Abych se od kluků něco přiučil," přidává v dobrém rozmaru s tím, že vánoční svátky strávil doma se svými nejbližšími.

Ty už ale znovu opustil, když se vydal trénovat do Thajska, odkud se vydá na turnaj do Dubaje, který bude jeho prvním od Grand Finále na brněnské Kaskádě.

"Mé plány pro novou sezonu směřují k Challenge Tour. Chtěl bych na ní končně pokořit cut a zaznamenat dobré umístění. Vedle toho bych chtěl vyhrát některý z domácích turnajů," přiznává Rajmont, který kromě možná zamíří také na některé turnaje Pro Golf Tour.

Hlavní problém? Vlastní hlava

Jestli je zde však něco, co vážně ohrožuje naplnění Rajmontových cílů, tak jeho psychická odolnost. Sám hráč během roku přiznával, že si občas se svými vlastními nervy skoro až neví rady.

Nejmarkantnější to bylo během slovenského turnaje Challenge Tour v Penati, kde byl v prvním kole po deseti jamkách tři rány pod par. Místo uklidnění se však dostavila nervozita a čtyři bogey.

"V nadcházejícím roce bude vše záležet na tom, jak zvládne svou psychiku. Jedná se o fakt, který jeho hru výrazně ovlivňuje," říká trenér Lukáš Hrouda, který s Adamem Rajmontem zhruba šest let pracoval.

V prosinci sice ukončili spolupráci, ale jednalo se o přátelský profesní rozchod, jehož cílem má být nový impuls v kariéře 23letého českého golfového profíka.

"Adam se za poslední rok hodně zlepšil, především co se týče dlouhé hry. Pracovali jsme i na krátké hře a chipuje lépe. Zdá se, že si během roku vše sedlo," myslí si Hrouda. "Celkově je vidět, že po technické stránce se zlepšuje, hraje konsistentněji. Má na to hrát kolem paru a pod parem, ale vše bude záležet na již zmíněném. Na jeho hlavě," dodává.

Pohled Honzy Faita:

Adam je jedním z těch hráčů, u kterých je dost dobře možné, že první dojem může klamat. Dbá na svou vizáž a našel se v tetování, zároveň je však obrovsky pracovitý a také přátelský. Na turnajích po dohrání kola jde na hřiště povzbuzovat ostatní krajany, což není úplně automatické. Během uplynulého roku jsem sledoval, jak velký posun ve své hře udělal. Přál bych si, aby stejně markantní byla letos změna v jeho psychické odolnosti. Na nejužší českou profesionální špičku ještě ztrácí, ale svým odhodláním to může v nejbližších letech změnit.