Celostátní volební lídr České strany sociálně demokratické během volebního turné v Karviné prohlásil, že golf je kapitalistický sport a přítomní si měli raději vybrat fotbal.

Štítky:

Zaorálek „bavil“ své potenciální voliče během seniorských sportovních her v Karviné. „Vidíte, já vám říkal, že golf není náš sport. Měli jste vybrat raději fotbal, protože ten je pro sociální demokraty více typický sport,“ řekl před místními důchodci Zaorálek, který si utahoval ze svého špatného skóre i nepovedených ran.

Ano, golf měl dříve nálepku sportu pro boháče a možná i snoby, ale to je dávný přežitek, který by si měl pan ministr uvědomit, než něco podobného řekne.

Peníze

Golf je od loňských Olympijských her v Riu opět v rodinně olympijských sportů. Jenom v České republice je přes 100 hřišť a více než 50 tisíc registrovaných golfistů všech sociálních vrstev i věku. Teprve v roce 2015 se zpomalil golfový boom a počet registrovaných se zastavil.

Ve srovnání, po finanční stránce, s jinými sporty vychází golf velmi dobře. Náklady na průměrnou golfistovu výbavu (hole, bag a boty) přesáhnou 10 tisíc. Žádná závratná suma, když si jdete koupit kolo nebo lyže utratíte daleko více.

Golfová hůl (Foto: GettyImages)

Lekce s trenérem se podle lokality pohybuje v rozpětí 300 korun až jednoho tisíce, v krajních případech i více, ale to už je opravdu top trenér. Fee, tedy vstupenka na hřiště se v průměru na 18ti jamkové hřiště pohybuje okolo 1000,-. Sečteno podtrženo 5 hodin na golfu přijde člověka bez kalkulované výbavy na 1000 korun plus doprava.

Golfový míček (Foto: GettyImages)

Tenis nebo lyžování na tom jsou v tomto směru velmi podobně, tak proč ta nálepka kapitalistického sportu? Ve Spojených státech hraje golf přes 25 milionů lidí a po celém světě se blížím golf hranici 60 milionů aktivní hráčů, kteří alespoň 1krát měsíčně vezmou hole do ruky. To jsou všichni milionáři?

Je paradoxní, že Lubomír Zaorálek pronesl tato slova právě v Karviné, kde se nachází golfové hřiště, které postavili horníci pro horníky a je v těsné blízkosti jednoho z dolů OKD. Na veřejném hřišti, které má 9 jamek si zahrajete v týdnu za 200 korun o víkendu za 250,-. Opravdu neřestné peníze stojí ten golf.

Lubomír Zaorálek (Foto: GettyImages)

Někteří lidé by si už konečně měli uvědomit, že podobná prohlášení mohou menším sportům ublížit. Hlášky typu, „fotbal je pro pitomce“, „hokej hrají jen gumy“, „skateboarding provozují jen feťáci“ sportu škodí jako celku i jednotlivým odvětvím a bylo by dobré, aby si to ti nahoře uvědomili a přestali házet všem sportům „klacky pod nohy“.

 

Fotogalerie k článku »
Více fotek zde »

 

Nejsou to zrovna malé prostředky, které aktivní sportující lid přináší do státní kasy a golfisté nevyjímaje. Drahé developerské projekty, narůstající přiliv golfových turistů, zajímavé turnaje se zahraničními hvězdami, to vše zvedá kredit České republiky v očích Evropy i celého světa a měli bychom si toho vážit! Díky pane ministře!