Mezi amatérskou špičkou má své pevné místo. Široká golfová veřejnost ale Jana Cafourka v poslední době zaznamenala spíše jako "toho přítele Kláry Spilkové". To už ale teď neplatí, šestadvacetiletý hráč na sebe výrazně upozornil na posledním turnaji Czech PGA Tour a v příštím roce už bude brázdit fairwaye coby profesionál!

Bylo to velké překvapení, když Jan Cafourek od úvodních kol dotíral na Ypsilonce na vedoucího Stanislava Matuše. Ve finálovém kole se na něho dokonce díky pěti birdie na úvodních dvanácti jamkách dotáhl! Samotný závěr turnaje ale nezvládl.

Posledních šest jamek zahrál o osm ran hůře než Matuš a nakonec se musel spokojit s děleným čtvrtým místem. Nebylo pro něho přitom těžké se s tím spokojit: "Dost možná životní turnaj, mezi profesionály určitě, protože byl zatím teprve můj druhý turnaj. Výkon to byl také jeden z těch nejlepších v životě."

"Udělal jsem pár chyb, ve druhém kole jednu fatální, když jsem na čtrnáctce zahrál triple bogey. Také v závěru finálového kola jich tam pár bylo, ale jinak musím turnaj hodnotit pouze kladně," neskrýval Cafourek (aktuální HCP +1,4) po dohrání své nadšení.

Aby také ne. Vždyť z nejlepších českých profesionálů, kteří dorazili na Ypsilonku v kompletním složení, nestačil pouze na Matuše. Nad jeho síly byli také dva zahraniční hráči Ital Federico Elli se Španělem Adamem Sagarem, ale jinak?

Na děleném čtvrtém místě s ním skončil zlepšující se Adam Rajmont, všechny ostatní pak nechal za sebou. Mimo jiné třeba Ondřeje Liesera, Filipa Mrůzka, Lukáše Tintěru, Martina Příhodu nebo Aleše Kořínka.

"S výsledkem jsem spokojený, i když se to v úvodu finálového kola vyvíjelo trochu lépe. Začal jsem výborně, na první devítce mi tam padly snad úplně všechny putty," přiznal amatér, který během celého turnaje zahrál stejný počet birdie, jako vítěz - 13.

Proč si myslí, že se mu turnaj tak vydařil? "Set up hřiště nebyl až tak těžký, roughy byly přívětivé... Na druhou stranu nám příliš nepřálo počasí, především ve finálovém kole, ale šlo to. Podle skóre je vidět, že mi to vyhovovalo."

"Sezonu hodnotím kladně. Odehrál jsem spoustu výborných turnajů, především ze začátku sezony. Pak přišel trochu útlum, když jsem se trápil při puttování, ale to už je snad za mnou," řekl nám Cafourek, který se představil třeba na universitním mistrovství světa ve švýcarské Crans Montaně nebo vybojoval s týmem postup do áčkového mistrovství Evropy.

Nyní už se ale chce soustředit především na turnaje profesionální. I kvůli tomu se přihlásil na WGM Beroun Open v tomto týdnu: "Beroun jsem nikdy nehrál, takže se na turnaj nemohu dočkat. Moc se na turnaj těším, snad si ho užiji a předvedu solidní výsledek."

"Chci si nyní vyzkoušet, jaké je to hrát s profíky, protože se po sezoně chystám k profesionálům přestoupit. Beru to jako určité měřítko toho, jak na tom jsem oproti české profesionální špičce," dodal Jan Cafourek, který zatím může být rozhodně v klidu.