Česká verze Golf Channel letos slaví 10 let vysílání. Při této slavnostní události vám odhalíme, jak se jediný ryze golfový televizní kanál v České republice a na Slovensku zrodil, co má za sebou i před sebou. V prvním dílu článků o této populární značce ve světě golfu přinášíme pohled do její bohaté historie.

Začalo to bláznivou myšlenkou, která se zrodila v hlavě jednoho amerického podnikatele. Jmenoval se Joe Gibbs, který dostal nápad vysílat golf v televizi na palubě letadla, 40 tisíc stop nad Atlantickým oceánem. Gibbs měl v březnu 1991 namířeno do Londýna.

Když si četl článek o kompresi videa, která měla proniknout do všech vysílaných sportů na ESPN a všech zpravodajských pořadů na CNN, začal dumat. "Tak jo, co chtějí lidé vidět? Čeho viděli v televizi málo?" Sepsal si seznam myšlenek, na jehož konci čnělo slovo, které mu později dramaticky změnilo život. Golf!

Gibbse myšlenka vysílat golf pohltila natolik, že okamžitě začal s průzkumem veřejného mínění. V červnu 1991 zjistil, že 27 milionů golfistů a celkem 44 milionů lidí, kteří se o zelený sport zajímají, chtějí golf sledovat v televizi. "Dobrá tedy," řekl si Gibbs. "Já věděl, že by to mohlo fungovat." Jediné, co ještě Gibbs potřeboval, byl parťák.

Arnold Palmer (Foto: GettyImages)

A tehdy neexistovalo vlivnější jméno ve světě golfu než jméno Arnolda Palmera. A protože Gibbs se s Palmerem přátelil, neváhal a Arniemu zavolal. Chtěl s ním probrat jednu důležitou věc. Odpověď Arnieho? "Mám spoustu práce, pořád cestuju." Joe Gibbs se ale odbýt nenechal. "Přijedu za tebou kdykoliv kamkoliv, abych si s tebou mohl promluvit." Palmer se nakonec nechal zviklat a nakonec zamířil letecky za Gibbsem do Birminghamu v USA.

Rozhovor trval asi hodinu a půl. Palmer si zpočátku nebyl jistý, jestli tohle bude fungovat. A tak přizval na pomoc Marka McCormacka, svým způsobem zakladatele moderního sportovního marketingu (mimochodem založil IMG – společnost zastupující sportovce po celém světě). Palmer byl McCormackův úplně první klient, už do roku 1960.

Golf Channel

Ale zpět ke Golf Channel. Od prvního business plánu v roce 1992 přes úvodní potíže s kabelovými operátory a první poplatek za vysílání v hodnotě 6,95 dolarů za měsíc, drahá vysílací práva, se kterými finančně pomohl Arnold Palmer, byla v roce 1993 představena značka Golf Channel. O rok později mělo být zahájeno vysílání. K tomu ale došlo poprvé až na začátku roku 1995, kdy stanice odstartovala klipem Arnolda Palmera 17. ledna 1995. Prvním turnajem na obrazovkách Golf Channel byl turnaj Dubai Dessert Classic, hraný 19. ledna 1995. Vítězem se stal Američan Fred Couples.

Fred Coulpes (Foto: GettyImages)

Kde sídlí americký Golf Channel, které pořady vysílá, jak se měnilo logo, kdo jsou hlavní tváře Golf Channel a všechna důležitá data na časové ose, se dozvíte v druhé části příběhu o věhlasné golfové stanici Golf Channel. Těšit se na ni můžete v pátek.

Golf Channel