Ve hře o titul na letošním Phoenix Open na hřišti TPC Scottsdale byli dva hráči, kteří čekali na další turnajové vítězství své kariéry téměř přesně 4 a půl roku. Gary Woodland se přerušení dlouhého půstu dočkal, hvězdný veterán Phil Mickelson čeká dál. Jejich čekání jasně ukazuje, jak nesmírně obtížné je v současnosti vyhrát špičkový golfový turnaj.

Gary Woodland je jedním z největších ranařů současného špičkového golfu. V šestadvaceti vyhrál svůj první velký turnaj na PGA Tour, o dva roky později přidal další titul. Vypadalo to, že má skvěle našlápnuto. Pak ale přišlo těžké období. Zranění zápěstí, nekonzistentní hra na greenech a nedávno ještě náročné životní období.

Když na jaře loňského roku oznámil, že jeho manželka čeká dvojčata, ještě vtipkoval, že je to poprvé, kdy se těší na „double.“ Jenže jedno z dětí nepřežilo a druhé, syn Jaxson, se narodil o deset týdnů dříve. Pro něj všechno nakonec dobře dopadlo, ale není divu, že Woodland novinářům na konci roku řekl: „Nemohl jsem se dočkat, až začne rok 2018. Nemohl jsem se dočkat, až skončí ten 2017.“

Gary Woodland (Foto: GettyImages)

A začal pro něj skvěle. Jeho sedmiměsíční syn už mohl být u toho, kdy táta získal svůj další velký golfový titul. „Člověku to dá věci do správné perspektivy,“ přiznává třiatřicetiletý Woodland, který po Phoenixu vyšplhal do první třicítky světa. Možná právě tento nadhled mu pomohl po letech dotáhnout turnaj do vítězného konce.

Jestliže bylo překvapivé, že takový hráč jako Woodland nevyhrál turnaj tak dlouhou dobu, u Phila Mickelsona to už začíná být téměř záhada. Ano, měl zdravotní problémy, je mu už 47 let, ale stále si udržuje natolik skvělou výkonnost, že má na to vyhrávat i ty největší šampionáty. Jen to dokresluje, jak nesmírně tvrdá konkurence v současné době ve světovém golfu je. Musí do sebe zapadnout mnoho věcí a navíc musíte mít i dávku štěstí – a tu Mickelson prostě v posledních letech neměl.

Gary Woodland (Foto: GettyImages)

Od svého slavného vítězství na The Open Championship 2013 skončil už šestkrát na druhém místě, z toho třikrát na major turnajích, a ještě byl třikrát třetí. Na The Open 2016 na hřišti Royal Troon porazil celou světovou špičku o neuvěřitelných 11 ran – a přesto skončil druhý. Měl prostě tu smůlu, že Henrik Stenson podal v onom turnaji fenomenální a zřejmě životní výkon a po úžasném souboji byl nakonec ještě o další tři rány lepší.

Po výkonu na TPC Scottsdale je asi hodně lidí přesvědčeno, že Mickelson – pokud jde o tituly – neřekl své poslední slovo. A začíná se skloňovat Masters a Augusta National, jeho oblíbené hřiště. Dosud nejstarším vítězem Masters je Jack Nicklaus, kterému bylo při výhře v roce 1986 přesně 46 let, 2 měsíce a 23 dnů. Má Mickelson šanci jeho rekord překonat? Po Phoenixu asi těžko může někdo říct, že to není reálné.

Phil Mickelson (Foto: GettyImages)

A na závěr jeden fakt, který asi mnohé překvapí – Mickelson čeká na jakékoli turnajové vítězství ještě déle než zdravotními problémy stíhaný Tiger Woods. Ten totiž v roce 2013 vyhrál WGC Bridgestone Invitational, tedy dva týdny po Philově slavné výhře na The Open…