Udržet nervy na uzdě po nevydařeném golfovém úderu je někdy opravdu těžké, ale lámat vzteky hůl se většinou opravdu nevyplatí.

V neděli se o tom přesvědčily evropské hvězdy Thomas Pieters a Sergio Garcia, které obě vzteky poškodily putter a musely kolo dohrávat bez něj. V historii golfu už se podobná situace odehrála mnohokrát a někteří hráči dokonce zvládli dohrát kolo bez putteru velice slušně. Tentokrát to tak ovšem nebylo a pro Garciu to může mít i docela nepříjemné důsledky.

Pietersovi se na Czech Masters prostě nedařilo – už o týden dříve v Dánsku neprošel cutem a frustrován byl v podstatě od začátku turnaje. Cutem sice prošel, ale do finálového kola vstupoval z 30.místa, a když zahrál bogey na jamkách 3 a 5, bylo jasné, že na přední pozice nezaútočí. Na těžké osmé jamce se pak sice dostal druhou ranou, ale po ztrátě koncentrace přišel „šestiputt“ (!) a to už nervy vítěze ročníku 2015 a největšího favorita turnaje neunesly. Putter zlomil, na dalších jamkách dohrával všemi možnými holemi, poztrácel dalších 7 ran a nakonec přinesl 83, což ho srazilo na 66.místo.

Sergio Garcia (Foto: GettyImages)

V jeho případě zase až tak o moc nešlo, protože by stejně skončil přinejlepším kolem 40.místa, ale podobná lapálie se stala také úřadujícímu šampionovi Masters Sergiovi Garciovi během nedělního 3. kola turnaje Playoffs FedEx Cupu a jeho to může přijít docela draho. Garcia na turnaji Dell Technologies Championship zadrivoval až na kraj greenu krátké jamky č.4 hřiště TPC Boston, ale putt na eagle se mu hrubě nevydařil a sjel mu čtyři metry daleko od jamky. Vzteky praštil putterem do země a ohnul ho tak, že s ním nemohl pokračovat.

Když poškodíte hůl tímto způsobem, podle pravidel musíte dohrát bez ní. Garcia sice ještě proměnil putt na birdie trojkou dřevem, ale na dalších jamkách už to nebylo zrovna ono. Vyzkoušel i driver, nicméně s ním dokonce minul asi 20cm dlouhou dohrávku. O trochu úspěšnější byl na závěrečných jamkách trojkou železem, ale nakonec zahrál kolo 74 (+4) a to ho srazilo dolů. V pondělním finálovém kole skvěle zabojoval (67 ran), ale ani to už mu nepomohlo k lepšímu než 35.místu.

Sergio Garcia (Foto: GettyImages)

To pro něj znamená, že v celkovém pořadí FedEx Cupu klesl ze třicáté na 34.pozici, tedy mimo vytouženou první třicítku, která po dalším turnaji Playoffs postoupí na závěrečný Tour Championship. V prvních dvou kolech mu na hřišti stačilo 26 a 29 puttů, ale ve třetím kole jich potřeboval 33. Pokud mu bude těch několik ran, ztracených bez putteru, za dva týdny v Chicagu chybět k postupu do velkého finále, asi si bude pořádně drbat hlavu.