Každý golfový major je nabit nejlepšími hráči světa a s výjimkou Tigera Woodse je většinou těžké vybírat někoho, kdo na sebe na daném turnaji poutá nějak mimořádnou pozornost.

Pro Mickelsona je ale letošní U.S.Open možná jednou z posledních možností, jak uzavřít svůj kariérní Grand Slam, a tak se v palbě pozornosti doslova koupe. Mickelson vyhrál třikrát Masters a po jednom titulu získal i na The Open a USPGA. Vítězství na U.S.Open mu ale stále uniká, přestože byl už šestkrát druhý, včetně roku 2004, kdy se turnaj hrál naposledy v letošním dějišti, tedy na hřišti Shinecock Hills.

Mickelson už na sebe musí cítit velký tlak. Čas běží a v sobotu během turnaje oslaví 48.narozeniny. Nejstarším vítězem U.S.Open je stále Hale Irwin, kterému bylo v roce 1990, kdy vyhrál naposledy,  45 let. Ne nadarmo se U.S.Open říká „nejtěžší golfový test.“ Vyhrávat ho v pozdním golfovém věku je evidentně ještě obtížnější než u ostatních majorů. A konec konců vůbec nejstarším vítězem celé historie majorů je Julius Boros, kterému bylo 48 let a 5 měsíců, když v roce 1968 vyhrál PGA Championship. A Mickelson se k tomuto věku rychle blíží.

Populární „Lefty“ na začátku této sezóny v jednu chvíli klesl až na 49.místo světa, jeho čekání na celkově 43.titul báječné kariéry už začínalo být velmi dlouhé (od The Open 2013, tedy 4 a půl roku) a mnozí přestávali věřit, že bude s přibývajícím věkem schopen ještě stále konkurovat. Jenže pak přišla vlna velké formy – 5.místo ve Phoenixu, 2.místo na Pebble Beach a 6.místo na Genesis Open, na což Mickelson navázal velkým titulem na WGC – Mexico Championship.

A najednou se začalo mluvit o tom, že by to Phil přece jen mohl dokázat. Vrátil se do první dvacítky světa, má našlápnuto do dalšího Ryder Cupu, a i když jeho forma není úplně konzistentní, další výborná umístění z posledních týdnů (5.místo na Wells Fargo nebo 13.místo na Memorialu) jeho fanoušky vyloženě navnadila. A Shinecock je podle všeho jeho oblíbeným hřištěm.

Hrál na něm U.S.Open už v roce 1995 a obsadil dělené 4.místo. V roce 2004 pak skončil dokonce druhý, o dvě rány za vítězným Retiefem Goosenem. To byl ročník, kdy byla USGA výrazně kritizována za přípravu hřiště, které bylo na některých místech až neregulérní a nehratelné. Letos je pro USGA šance to vynahradit a hráči si zatím Shinecock velmi pochvalují, včetně Mickelsona. Jen pět hráčů historie zatím dokázalo vyhrát ve své kariéře všechny majory. Bude Mickelson v neděli šestým?