Triumf Justina Thomase na PGA Championship uzavřel z hlediska majorů zajímavou sezónu. Asi není náhoda, že letos tři majory vyhráli Američané, jejichž průměrný věk byl 25 let.

Loňský podzim Američané zvítězili na Ryder Cupu a myslím si, že Evropané mohou být rádi, že se nehraje letos. Mezinárodnímu týmu na blížícím se Presidents Cupu tak opravdu není co závidět. Američané, jak se letos ukázalo, aktuálně disponují velmi širokou základnou hráčů, kteří jsou schopni zvítězit i na těch nejtěžších turnajích sezóny.

Koepka, Spieth nebo Thomas nahánějí po zranění se do formy vracejícího Dustina Johnsona ve světovém žebříčku. Navíc na The Open byl druhý Matt Kuchar, na PGA Championship byl Patrick Reed druhý a Rickie Fowler pátý.

Naopak Evropané postupně vyklízejí pozice. Vítěz Masters Sergio Garcia je jediným neameričanem, který se radoval letos z vítězství na majoru. Další potenciální zbraň starého kontinentu Rory McIlroy je letos limitován zdravotními problémy a ukauje se, že pokud není stoprocentně připraven trénovat a hrát soutěžní golf, tak ani s jeho talentem se v nabitém poli světové extratřídy nelze prosadit.

Jordan Spieth (Foto: GettyImages)

Kolébka golfu pak prochází obdobím přechodu. Druhé místo Justina Rose na Masters a čtvrtá příčka Tommyho Fleetwooda na US Open jsou poměrně slabými náplastmi pro hrdý ostrovní golfový národ. Vítěz Masters z roku 2016 Danny Willett zažívá příšerný rok bez formy i kondice. Generace hráčů jako je Tyrrell Hatton, Chris Wood, Andy Sullivan nebo Mathew Fitzpatrick pak pořád o kategorii zaostává za protějšky ze Spojených států.

Brooks Koepka (Foto: GettyImages)

Američané ukázali svojí sílu i na prvním turnaji PlayOffs FedExCupu, kde v rozstřelu zvítězil Dustin Johnson před Jordanem Spiethem. Během pár let se oklepali s generační obměny a nyní mají ve svém středu řadu mladých talentovaný, ale současně i zkušených a ostřílených hráčů. Teď je na tahu Evropa.