Nedávno jsme psali o resortu, který se mění z čistě golfového do golf & leisure, přívětivého pro celé rodiny. Dnes bychom vám rádi představili jeden ze slovenských regionů, kde se můžete též věnovat golfu bez výčitek, v případě, že část vaší rodiny právě tomuto koníčku prozatím neholduje. Tímto regionem, vhodným nejen pro golfisty, ale i pro rodiny s dětmi, je Liptov.

Kromě golfových hřišť v okolí či cestou do Liptova zde najdete mnoho sportovního i kulturního vyžití pro děti všech věkových kategorii, od aquaparků, skanzenů, salaší a tradiční kuchyně, termálních pramenů přes kulturu a historii měst po hory, kde se můžete věnovat cyklistice, turistice nebo si jen tak vyjet lanovkou např. na Chopok.

Co se týká golfu, tak na cestě mezi Rajcem a Považskou Bystricí se nachází Golf Park Rájec, který je kromě 9 jamkového golfového hřiště zajímavý i 36 jamkami určenými pro nový rozvíjející se sport - footgolf. V současnosti je to jediné z 10 hřišť na Slovensku, které se může pyšnit právě tímto počtem jamek.

slovensko--007.jpg

Golf Resort Tále se nachází už v Nízkých Tatrách, a pokud jste zde ještě nehráli, využijte příležitosti a zařaďte jej do plánů své dovolené. Najdete zde jak první mistrovskou osmnáctku na Slovensku - Gray Bear, tak nově otevřenou 9 jamkovou akademii Little Bear vhodnou nejen pro začátečníky. Tále patří mezi jednoznačně Top resorty na Slovensku.

slovensko--011.jpg

A co nás z oblasti Liptova - kromě golfu - zaujalo?

Z hradů a zámků např. Budatínský hrad, který vznikl z pozdně románské strážní věže a byl přestavěn na zámek. Najdete zde rozsáhlou výstavu drátenictví a v nádherném parku platan starý cca 300 let (obvod kmene měří úctyhodných 6 m, výška 27 m, loni získal titul Strom roku).

slovensko--015.jpg

Z dalších hradů uveďme Strečno, který můžete pozorovat při splavování řeky Váh na vorech. Pltě (pozn. česky vory) Strečno - to je 7 km dlouhé plutí na vorech po řece Váh, které trvá cca hodinu a uteče vám jak voda. Pltníci cestou vypráví poučné i vtipné příběhy, mají na sobě krásný oblek a nebojte se, že vás v první zatáčce potopí, pro řízení voru vlastní "řidičský průkaz“ pro loď do délky 12,5 m.

slovensko--018.jpg

Mezi Žilinou a Ružomberkem se nachází známá salaš Krajinka, kde se pasou ovce, kozy a labutě či husy se pohybují volně vedle vás bez jakéhokoliv zajmu o vaší osobu. Pro děti je zde spousta atrakcí, pro dospělé mnoho pochutin. Vyzkoušejte např. Žinčicu (tradiční slovenský nápoj z ovčího mléka podobný kefíru) či škvarkovo-švestkové oné. Báječné místo na krátkou zastávku a odpočinek před další cestou.

Pokud vás láká turistika, navštivte Kvačianskou dolinu ve východní části Chočských vrchů, nenáročnou stezku lesem s vybudovanými dřevěnými vyhlídkami nad kaňonem o hloubce 87 m. Po hodině cesty přijdete k mlýnům v Oblazoch, kde je zprovozněný funkční mlýn. I když děti dají přednost spíše houpačkám a možnosti pohladit si a nakrmit místní krotké kozy.

slovensko--030.jpg

Žiarská dolina na jižní straně Západních Tater je již členitější a pokud byste si chtěli udělat výlet až k Žiarské chatě (1 324 m n.m.) doporučujeme zapůjčit si elektro kolo v eBIKe house, půjčovně, která je největší na Slovensku. Jen pro zajímavost, k zapůjčení zde mají 30 elektro kol, a to velmi kvalitních (pořizovací cena od 2 200 – 3 200 EUR). Půjčovné na den stojí od 26 EUR, záloha 50 EUR. Ušetříte síly poměrně obtížným horským terénem, jízdu si užijete, urychlíte a ještě se pokocháte krásnými rozhledy.

slovensko--014.jpg

Nejvíce žebříků, takový malý Slovenský ráj, vám nabídne Prosiecká dolina (nachází se v okolí Liptovského Mikuláše) a v Čutkovské dolině (v blízkosti Růžomberka v NP Velká Fatra), která je vhodná též na cyklo, narazíte na lanovou skluzavku. Pro doplnění je tu ještě Jánská dolina (severní část Nízkých Tater), ale tu určitě znáte. Vychází se z ní na hřebenové tůry na Ďumbier či Chopok.

 

Fotogalerie k článku »
Více fotek zde »

 

Pokud se chystáte strávit v tomto regionu delší čas, podívejte se na výhody karty Liptov Region Card, která nabízí slevy ve více než 70 partnerských zařízeních. Stejně jako u nás i v Liptově máte možnost využít cyklo & aqua bus linky, což je nová služba pro turisty, která vás zavede mj. na nástupy cyklotras nebo zaveze k aquaparkům.

slovensko--031.jpg

Aquaparky Tatralandia a Bešeňová vám asi nemusíme představovat, ale i zde je letos otevřená novinka – Tatrapolis, svět miniatur, kde na ploše 1,6 ha najdete 12 kovových miniatur světových staveb (např. Eiffelovku, Big Ben, Sochu Svobody) a 1 model zeměkoule, srdce parku.

Byli jsme též navštívit Slovenské lihovary a likérky v Leopoldově, kde jsme ochutnali tradiční Demänovku a dozvěděli se základní rozdíly mezi naši Becherovkou a Demänovkou: Becherovka obsahuje 22 bylin a koření, vodu, jiný líh a přírodní cukr, zatímco Demänovka obsahuje 14 bylin a koření ze Slovenska, slovenský med, kukuřičný líh a podtatranskou vodu. Ať tak či onak, obě chutnají výborně.

slovensko--034.jpg

Pokud vám to čas dovolí, navštivte Liptovský Mikuláš a v něm Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyní, kde je řada interaktivních hračiček pro celou rodinu. Pro dospělé je tu pivovar Liptovär, kde se nejvíce prodává klasický ležák, ale skvěle mu již konkurují i místní speciály – Apa, Ipa, Mlad či Slafko. Jak vznikly tyto názvy si nechte vyprávět, každý z těchto speciálů má svůj zajímavý příběh. Pro milovníky kávy naopak doporučujeme útulnou pražírnu kávy Aurelicu, která se též nachází přímo v centru Liptovského Mikuláše.

slovensko--023.jpg

Kam si zajít na dobré jídlo? Do koliby Gréta, Jasná nebo Liptovský Dom, zde nám prozradili recept na výborné Liptovské droby i pirohy s bryndzou, lepší ochutnáte jen málokde. Kousek od Liptovského Domu navíc najdete další zajímavost v podobě 14 miniatur kulturních památek Slovenska a železnice, které během 11 let vytvořil Kamil Fischer, původním povoláním stavař. Vláčky jsou koupené, vše ostatní z téměř identických stavebních materiálů a v poměru 1:25.

A na závěr ještě jedna rada. Pokud se vám zdá cesta na Slovensko zdlouhavá, využijte služeb Českých drah. Z Prahy do Liptovského Mikuláše se pohodlně dostanete ranním Pendolinem za 5,5 hodiny. A přibalit si na cestu můžete i své autíčko J, autovlak vás dopraví z Prahy do Popradu, Košic a Humenného.

slovensko--021.jpg

Jedna z nejlepších věcí na cestování je zjištění, kolik velmi dobrých a milých lidi tam venku je. Přejeme vám jen krásné zážitky a pohodovou dovolenou.

Důležité odkazy:

Travel in Slovakia - http://slovakia.travel/

Golf Park Rájec - https://golfparkrajec.sk/

Golf Resort Tále - http://www.golftale.sk/

Liptov – http://visitliptov.sk/

Žilinský turistický kraj - http://zilinskyturistickykraj.sk/

Splavování Váhu na vorech – http://www.plte-strecno.sk/

Salaš Krajinka - http://www.salaskrajinka.sk/sk/index.html

Villa Betula – https://www.villabetula.sk/cs

Tatralandia - http://www.tatralandia.sk/

Bešeňová - http://www.besenova.com/

Půjčovna elektro kol – https://www.facebook.com/EBIKEhouse/

Liptovär - http://www.liptovar.sk/sk/

Mikulášská chata – http://www.mikulasskachata.sk/sk

Liptovský dvor – http://www.liptovskydvor.sk/sk/home_sk/

Park Mini Slovensko v Jánské dolině – http://www.minislovensko.sk/

České dráhy – https://www.cd.cz/

Autoři fotografií:

Golf Park Rájec – archiv hřiště

Golf Resort Tále – archiv hřiště

Budatínský hrad, hrad Strečno – Archív Považského múzea v Žilině

Plte Strečno – Cyril Králik

Tatralandia, Bešeňová – Marek Hajkovsky

Elektro kola – Petr Tůma

Archiv Liptova, Parku Mini Slovenska