Písčité pláže, malebné zátoky, pulzující přímořská letoviska. To jsou hlavní důvody, proč je Španělsko jednou z nejpopulárnějších destinací. Kanárské ostrovy jsou pak esencí toho nejlepšího ze země proslavené koridou, skvělým jídlem a temperamentem místních. A také golfem.

Představujeme dva ostrovy, které patří k vůbec nejvyhledávanějším: Gran Canarii a Tenerife.

Gran Canaria: zmenšený kontinent

Není sice největší, ale jedno prvenství přesto drží. Gran Canaria je nejnavštěvovanějším z Kanárských ostrovů. Najdete tu totiž vše, co byste si na dovolené mohli přát. Jak velká turistická letoviska, tak divokou přírodu a stopy starých časů.

Ostrov Gran Canaria je mostem mezi Evropou a Afrikou. Leží zhruba dvě stě kilometrů západně od severovýchodního pobřeží Afriky a je znám jako „kontinent v miniatuře“. Vzhledem ke své geografické charakteristice nabízí velkou pestrost klimatických a krajinných typů. Zatímco sever ostrova je úrodný a zelený, jih je naopak vyprahlý a slunečný po celý rok. Po celý rok tu přitom panuje příjemná teplota kolem 23 stupňů Celsia.

Ostrov, kde se nebudete nudit

Jsou zde snové pláže, piniové lesy staré více než sto let, pouštní oblasti, útesy pokryté úchvatnými květinami, sopečné krátery a hory s ostrými vrcholky. Ostrov Gran Canaria se také pyšní širokou kulturní nabídkou, která zahrnuje koncerty, festivaly, filmová a hudební představení, konají se zde shromáždění a konference po celý rok.

Už v polovině devatenáctého století začal být ostrov vyhledávaným místem pro relaxaci a odpočinek. Statisíce lidí z celého světa sem začaly lákat nejen nádherné pláže, ale i rozvíjející se lázeňská infrastruktura. Například lázně na dunách Maspalomas se staly vyhlášeným slunečním terapeutickým centrem.

Dnes už je tady recept na zdraví doveden k dokonalosti – v řadě wellness a spa center se v současnosti využívají nejmodernější kosmetické a lázeňské procedury.

Přírodní krásy i papoušci na kolech

A co na Gran Canarii navštívit? Zcela jistě především hlavní město Gran Canarie, které můžeme bez přehánění nazvat mezinárodní metropolí a městem mnoha tváří. Najdete tu řadu nádherných historických staveb, okouzlující tradiční obchody a pulzující promenády.

Nevynechejte ani návštěvu Dunas de Maspalomas s místy až desetimetrovými písečnými dunami. Ne nadarmo je právě toto místo nazýváno „malou Saharou“. Návštěvníci obvykle dopředu netuší, že duny nevznikly navátým pískem z africké pouště, ale jsou mořského původu. To zjistí často až při setkání s tímto atraktivním místem.

Další přírodní krásou Gran Canarie je oáza Palmitos Park. Pavilon tropických rostlin se stovkami druhů motýlů, volně chované vodní ptactvo a kanárské slepice, kaktusy, orchideje, to vše se tu nabízí návštěvníkům ve stínu palem. Největší atrakcí tohoto parku je show delfínů a cvičených papoušků. Skákající delfíni vás jistě ohromí, ale garantujeme, že papoušci jezdící na mini kolech vás dokonale nadchnou.

Oblíbenou atrakcí je také největší vodní park Aqualand, který najdete nedaleko Campo Internacional/Maspalomas.

Nezapomeňte také ochutnat zdejší vyhlášenou gastronomii. Tradiční pokrmy, které jsou připravovány na čerstvém olivovém oleji, se skládají z mnoha druhů mas, plodů moře a zeleniny. Určitě stojí za to ochutnat tradiční tapas, gazpacho nebo třeba tortilu.

Golf od 19. století

Golfová turistika má na ostrově Gran Canaria skvělé podmínky díky příznivému počasí a dlouholeté tradici hraní golfu, která se zrodila již v devatenáctém století, kdy zde bylo otevřeno vůbec první golfové hřiště ve Španělsku – konkrétně v roce 1891.

Také o šest generací později si Gran Canaria udržuje tradici oblíbené golfové destinace pro tisíce Evropanů. Uplynulo hodně let od otevření tohoto prvního hřiště, jež využívali zejména Britové, které v zimním období na Gran Canarii přitahovalo teplé a příjemné počasí tolik odlišné od toho domácího.

Dnes už se golf na Gran Canarii stal běžnou zábavou. Ostrov nabízí osm různých hřišť na poměrně malém území. Nejen tradici musíme hledat u golfové nabídky na Gran Canaria. V posledních letech byla vystavěna moderní golfová infrastruktura a vznikly služby podle potřeb hráčů, na hřištích adaptovaných pro všechny úrovně golfistů, to vše v okruhu padesáti kilometrů. To znamená jen krátké přesuny mezi hřišti z per těch nejlepších světových architektů.

Tenerife: užijte si věčné jaro

Tenerife je největším ostrovem Kanárského souostroví, nachází se v jeho středu a jeho rozloha je 2 034 kilometrů čtverečních. Je vzdálen více než 1 000 kilometrů od Pyrenejského poloostrova.

Tvarem připomíná nepravidelný trojúhelník, jehož strany jsou tvořeny horskými masivy Anaga, Teno a Adeje. Uprostřed ostrova je kráter Las Cañadas a na něm Pico del Teide, nejvyšší hora Španělska, vysoká 3 718 metrů. Tenerife má obrovské přírodní bohatství a snahou místních je toto bohatství chránit. V dnešní době je pod zvláštní ochranou téměř polovina území a na seznamu ekologicky chráněných oblastí je asi čtyřicítka území.

Nejslavnější z nich a také nejnavštěvovanější je Parque Nacional del Teide, jeden ze čtyř národních parků na Kanárských ostrovech. Kolem něho se rozkládá přírodní park la Corona Forestal. Dalšími turisticky oblíbenými místy jsou parky Anaga a Teno. Z hlediska flóry a fauny je Tenerife výjimečnou oblastí, protože zde najdeme více než šest stovek unikátních druhů.

Nejen přírodními skvosty je ale živ člověk. Určitě doporučujeme také zažít španělské trhy. Ty se konají ve větších městech, obvykle v neděli. Největší z nich je trh na náměstí v Santa Cruz. Nakoupit si tu můžete oblečení, kožené zboží, zeleninu, čerstvé ovoce, ale třeba i starožitnosti nebo zdobnou keramiku.

A kam a kdy se vydat za zábavou? Na ostrově si můžete užívat celý rok i v těch nejmenších vesničkách. Poutě, výstavy a festivaly se konají už řadu let. Hlavně na jihu ostrova zažijete party do časných ranních hodin v místních barech, hospodách a diskotékách.

Nezapomenutelné výhledy

Na Tenerife je možné hrát golf celý rok, protože průměrné teploty v zimě i v létě jsou od 23 do 25 stupňů Celsia, proto si zde příznivci golfu mohou zahrát 365 dní v roce. Hřiště mají stálý provoz a je tu k dispozici i mnoho hotelů, nabízejících golfistům vynikající služby. Spojení hotelového sektoru se světem golfu je na Tenerife velmi důležité a čeští golfisté jsou na ostrově vřele vítáni.

Devět zdejších golfových hřišť může českým hráčům nabídnout nezapomenutelné výhledy do krajiny. Váš míček může přeletět mořský útes, můžete se kochat pohledem na majestátní horu Teide nebo na okolní ostrovy, sluníčko a lehký mořský vánek vždy doprovází rytmus vašeho švihu.

Tenerife je ostrov mnoha překvapení, je velmi rozmanitý, má stálé klima a život na něm je velmi autentický. Objevte jeho barvy, chutě, slunce a sopečnou přírodu. Je to místo s neobyčejným kouzlem.

Náš tip!

Užijte si golf na pobřeží a vychutnejte si mistrovské golfové resorty pro profesionály i golfové začátečníky. Golfovu nabídku cestovní kanceláře FISCHER najdete na www.fischer.cz/golf.

Odborníci cestovní kanceláře vám zajistí golfovou dovolenou na míru i služby podle vašich přání – letenky, ubytování a tee-time včetně zajištění převozu golfového vybavení.