Hlavní komentátor

I když jsem se v životě vydával různými směry, sport nakonec vyhrál na celé čáře. Dlouhá léta byl na prvním místě basketbal, a po patnácti extraligových sezónách jsem začal komentovat zápasy americké NBA, což mi konec konců vydrželo dodnes. Jako mnoho bývalých profesionálních sportovců jsem si ale i já potřeboval najít něco, co mě bude naplňovat i po aktivní stránce, protože když odehrajete v 37 letech poslední ligový zápas a ukončíte kariéru, těžko můžete počítat s tím, že v tomhle směru najdete něco nového. A svou soutěživost jen tak vypnout nemůžete.

A tehdy, v roce 2002, jsem úplnou náhodou objevil golf, o kterém jsem do té doby nevěděl vůbec nic. Naprosto mě pohltil, a protože jsem byl zvyklý dělat věci naplno, pustil jsem se do něj s takovou vervou, že nějaké „pracovní“ pokračování této vášně bylo asi naprosto logické a nevyhnutelné. Postupně jsem začal komentovat golfové turnaje, překládat magazíny a také jsem vstoupil do PGA of Czech Republic, takže se na hřišti v České Lípě věnuji i trénování.

Za posledních 12 let jsem odkomentoval už v podstatě stovky golfových turnajů, majory, Ryder Cupy, ale stále si nepřipadám jako komentátor nebo novinář. Stále si i v mém věku připadám jako sportovec, a vlastně jen trochu lituji, že jsem golf neobjevil o něco dříve a nedokázal se dostat po herní stránce na ještě vyšší úroveň. S přibývajícími roky ale člověk začne chápat, že to není jen o výsledcích.

Když k němu přistupujete správně, je golf také určitou cestou a životním stylem, učí vás vnitřní kázni, disciplíně, trpělivosti a mnoha dalším věcem, které jako by lidem v dnešní době čím dál víc chyběly. A to platí v jakémkoli věku a na jakékoli úrovni. Je jen škoda, že tahle úžasná hra má v naší zemi u mnoha lidí stále celkem negativní reputaci. Dělám si ovšem iluze, že se mi mou malou měrou snad aspoň trochu daří přispívat k tomu, aby se i tohle postupně měnilo.