Skvělá zpráva. Hned dva čeští golfisté si zajistili postup do druhé fáze q-school European Tour v rakouském Ebreichsdorfu. Jan Cafourek dokonal famózní stíhací jízdu a Stanislav Matuš přidal i čtvrté jisté kolo. Oba Češi tak dál zůstávají ve hře o karty na European Tour.

Konečné pořadí turnaje: zde.

Cafourek turnaj v Ebreichsdorfu nezačal dobře, když v prvním kole zahrál jednu nad par, zatímco ti nejlepší hodně skórovali, ale jak bývá jeho zvykem, kolo od kola se lepšil a to nejlepší si nechal až na samotný závěr.

Ve finálové rundě startoval z desáté jamky a hned na své první devítce neponechal nic náhodě. Prvních devět jamek zvládl na výbornou, 4 rány pod par. Na druhé devítce si výsledek pohlídal, přidal ještě jedno birdie a v celém kole neudělal jedinou chybu. Výsledkem bylo denní skóre 5 pod par a skok o 16 příček na konečné dělené 16. místo s celkovým skóre -10.

"Mluvili jsme spolu po třetím kole, a to mi říkal, že nemá co ztratit a vlítne na to. A ve čtvrtém kole byl nezastavitelný. Určitě je super, že jsme si už tři zajistili postup," prozradil na něj Matuš, který si postup zajistil také, i když si ho v závěru poněkud zdramatizoval.

Závěrečnou rundu rozehrál dobře – na první devítce zahrál dvě birdie, třetí přidal na jamce č. 11. Jenže v závěru kola přišly dvě chyby a dvě bogey. Nakonec obsadil se skóre -9 dělenou 21. pozici. A těsně postoupil. Do druhé fáze q-school totiž postoupilo prvních 22 hráčů plus na dělených místech.

"Tohle hřiště hodně napomáhá, když fungují dlouhá železa, ale s těmi jsem se docela trápil. Hrál jsem dobře z týčka, to mě vysloveně drželo, solidní byl i na greenu, ale bojoval jsem se železy. I proto jsem si vytvářel málo šancí na birdie. Ale zvládl jsem to," přiznal Matuš.

Stanislav Matuš (Foto: GettyImages)

"V tom závěru mi možná trochu docházely síly. Od první dne jsem bojoval se zvýšenými teplotami, asi jsem něco chytil a necítil se úplně dobře. A taky možná přišel i trochu stres. Ale jinak jsem hrál v pohodě," poznamenal český profesionál.

Vedle Cafourka a Matuše si už minulý týden zajistil postup do druhé fáze q-school i Filip Mrůzek.

Naopak Slovák Ján Friesz nedotáhl nadějně rozehraný turnaj do úspěšného konce. V pátek odehrál své nejhorší kolo. Nepovedl se mu už vstup, když na úvodních dvou jamkách nasbíral tři rány nad par a pak už to byl spíš jen boj. Nakonec dohrál kolo se skóre +4, celkově -2, což na postup nestačilo.

Vítězem q-school v Ebreichsdorfu se stal Skot Bradley Neil se skóre -18.