PGA Championship už v květnu? Ano, zvykejme si na nový termín majoru, který přichází měsíc po Masters. Světová špička se utká o Wanamakerovu trofej v New Yorku v Bethpage State Park od čtvrtka do neděle. Diváci Golf Channel můžou být u toho, kompletní turnaj vysíláme v přímých přenosech.

Štítky:

V letošním roce došlo k zásadním termínovým změnám jednotlivých turnajů PGA Tour. Změna potkala i dříve poslední major sezóny PGA Championship. Ten se nyní hraje už v květnu, zatímco v předešlých letech měl své místo ve třetím srpnovém týdnu.

K pohybu v kalendáři došlo z několika důvodů. Jedním z nich bylo vyhnutí termínové kolize se zahájením sezóny amerického fotbalu, dalším důvodem přesunutí termínu ze srpna na květen bylo uvolnění kalendáře nahuštěného několika velkými turnaji v po sobě jdoucích týdnech, což v případě rydercupových roků znamenalo pro spoustu hráčů obrovskou zátěž.

Například Tiger Woods přicestoval loni do Francie na Ryder Cup po hektickém finále FedEx Cupu značně unavený. Justin Rose si po senzačním závěru sezóny musel nuceně vzít pětitýdenní pauzu v nové sezóně, a pak se jen těžko dostával do formy, s níž zářil na sklonku minulého roku. Na nerozehranost doplatil na Masters, kde neprošel cutem.

Nyní jsou turnaje z kategorie velké čtyřky, tedy všechny čtyři majory, rozložené v kalendáři po zhruba jednom měsíci – Masters v dubnu, PGA Championship v květnu, U.S. Open v červnu a The Open v červenci.

Pro PGA Championship připadlo datum 16. – 19. května.

Hostitelem letošního PGA Championship s pořadovým číslem 101 je resort Bethpage State Park na Long Islandu v New Yorku. Světová špička se utká na Black Course, které vítá obyčejné smrtelníky cedulí s nápisem, že jde o extrémně obtížně hřiště a doporučuje se pouze vysoce pokročilým hráčům.

Nejlepší hráči světa absolvovali na tomto hřišti už několik turnajů. V letech 2002 a 2009 se tu uskutečnil jiný major, a sice U. S. Open. Před sedmnácti lety vyhrál Tiger Woods, o sedm let později se radoval Lucas Glover. V letech 2012 a 2016 hostilo hřiště turnaj The Northern Trust ze závěrečné části sezóny zvané Playoffs FedEx Cupu.

Obhájcem titulu je Brooks Koepka. Devětadvacetiletý Američan v posledních letech světu ukazuje, že je mužem velkých okamžiků. Na PGA Tour vyhrál pět turnajů, z nichž tři spadají do kategorie major. Předloni vyhrál první U.S. Open, které loni úspěšné obhájil a navrch přidal vítězství na PGA Championship v Bellerive, kde s ledovým klidem odolal obrovskému tlaku Tigera Woodse ve finále.

S třemi majory se ale ambiciózní Američan nehodlá spokojit. Od novinářů dostal před startem v Bethpage otázku, jestli se mu hlavou honí, kolik majorů by během své kariéry mohl ještě vyhrát. Odpověděl jedním dechem.

"Nevidím důvod, proč by se nemohl dostat na dvouciferné číslo," prohlásil sebevědomě Koepka a uzemnil přítomné i dalším prohlášením.

"Jak už jsem řekl, někdy je snazší vyhrát majory. Polovina hráčů se v nich totiž sama vyřadí ze hry. Vím, že tyhle hráče umím porazit a pak zbývá ten zbytek, který má stejnou šanci vyhrát jako já," konstatoval na tiskové konferenci v úterý.

Koepkovi stejně jako dalším adeptům na vítězství v Bethpage ubyl jeden z favoritů na titul. Šampión PGA Championship z roku 2017 Justin Thomas v pondělí oznámil, že do letošních bojů o Wanamakerovu trofej nezasáhne.

"Kvůli nedoléčenému zápěstí nemůžu nastoupit," uvedl v prohlášení jeden z nejlepších hráčů mladé generace. Zápěstí si pochroumal už při březnovém Honda Classic, kdy hrál riskantní ránu zpoza stromu a při úderu si zápěstí poranil.

První start po triumfu na Masters čeká Tigera Woodse. Hvězdný Američan už před startem nové sezóna avizoval, že turnaje si bude vybírat pečlivě a čtyřikrát operovaná záda nebude zdaleka tak zatěžovat jako v minulých letech.

Po pátém vítězství v Augustě a celkově patnáctém triumfu na turnajích kategorie major znovu oživla diskuze o vyrovnání rekordu Jacka Nicklause v počtu vítězných majorů.

"Nedívám se na to takhle. Dívám se jen na to, abych si dával největší šanci na vítězství v turnaji," říká Woods, který se zúčastnil v úterý i večeře šampiónů.

Woods nastoupí v prvních dvou kolech po boku vítěze The Open z minulého roku Francesca Molinariho a právě Brookse Koepky, šampióna PGA Championship 2018.

To ale nebude jediná hvězdná trojice, kterou budou doprovázet davy golfových fanoušků. Atraktivní podívanou mohou diváci očekávat od tria Dustin Johnson, Jordan Spieth a Jon Rahm nebo od trojice Rory McIlroy, Phil Mickelson a Jason Day.

Parádní představení v podání toho nejlepšího co může světový golf momentálně nabídnout uvidí čeští a slovenští fanoušci na Golf Channel. První dvě kola ve čtvrtek a pátek vysíláme od 19:00, o víkendu vždy od 20:00.