Rok 2018 na European Tour je minulostí. Poslední, kdo v něm zapózoval fotografům s trofejí po vítězném turnaji, byl David Lipsky na Alfred Dunhill Championship v Leopard Creek CC v Jihoafrické republice. Z pěti turnajů v nové sezóně tak dva vyhráli Američané.

Štítky:

Evropa se v posledních letech pro mnohé Američany stala způsobem, jak se dostat na PGA Tour, protože skrze zámořský systém je to pro ně stále složitější. Cestu jim ukázal Brooks Koepka, nastoupil na ní i Kurt Kitayama, dva týdny starý vítěz z Mauriciu, a před několika lety i David Lipsky.

Jenže syn amerického otce z židovské komunity v Los Angeles a korejské matky se však v Evropě tak trochu zasekl. Hráčská privilegia získal po svém prvním vítězství na European Tour v roce 2014 na Omega European Masters a na elitním evropském okruhu hraje dosud.

Svého druhého vítězství dosáhl až v šesté sezóně s plnou kartou čtyři a půl roku po svém prvním triumfu. Má pro něj velkou cenu, protože v uplynulé sezóně mu hrozilo, že o kartu přijde, když skončil až na 95. místě pořadí Race to Dubai.

Vše se ale během několika týdnu obrátilo k lepšímu a třicetiletý Lipsky nyní zkraje další sezóny pořadí Race tu Dubai vede. A na prvním místě stráví i poslední dny roku 2018.

"Mám za sebou těžký rok. Nehrál jsem dost dobře a opravdu jsem s tím bojoval. Uzavřít to však s výhrou je něco mimořádného. V roce 2019 se těším na velké věci," radoval se Lipsky, který v roce 2014 vyhrál Order of Merit Asian Tour, což mu v následujícím roce vyneslo zatím jeho jedinou účast na majoru. Na The Open pak skončil v TOP 60.

Možná, že jednu z těch "velkých věcí" v roce 2019 předvede Lipsky na svém oblíbeném D+D REAL Czech Masters, kde dosud odehrál všech pět ročníků. Na Albatrossu skončil nejlépe v roce 2016 na šestém místě. Letos skončil dělený padesátý.

Lipsky proměnil ve vítezství hned svůj první start v Leopard Creek Country Clubu. Do posledního kola vstupoval z druhého místa, když na vedoucího Skota Scotta Jamiesona ztrácel jednu ránu. Během neděle však v jednom okamžiku vedl již o šest ran a na 16. jamce pak o čtyři.

Na šestnáctce ale zahrál dabláče a jeho vedení se rychle smrsklo na jedinou ránu. Lipsky však tlaku, kterému se sám vystavil, odolal, a vítězství si pojistil berdíkem na závěrečné jamce.

"Momentálně to nedokážu popsat. Všichni doufáme ve vítězství, kvůli němu trénujeme a děláme pro něj všechno. Cedíme krev pot a slzy," popisoval Lipsky své pocity po vítězství.

Kompletní finálové kolo Alfred Dunhill Championship si můžete zopakovat na Golf Channelu v pondělí od 19:00. Půlhodinový sestřih z turnaje poběží ve čtvrtek od 18:00.