Dvanáct Čechů a dva Slováci stáli na startu pátého ročníku D+D Real Czech Challenge na Kunětické Hoře, ale cutem proklouzl jediný hráč - český amatér Vítek Novák. Smůlu měl Jan Cafourek, který se skóre -4 dlouho držel naději na postup, ale v závěru dne se cut posunul na -5 a český profesionál si o víkendu nezahraje.

Průběžné pořadí turnaje: zde.

V dopolední rundě se představilo pět českých hráčů a Slovák Ján Friesz. Ale pouze Cafourek bojoval o cut. A začal hodně dobře. Na první devítce zapsal tři birdie a ani jednou nechyboval.

Na druhé devítce se už tu a tam do jeho hry vloudil i falešný tón a výsledkem byly dvě birdie a stejný počet bogey. Kolo uzavřel sérií birdie, bogey a par. Se skóre -4 pak čekal, nakolik se posune předpokládaný cut, který v tu chvíli byl na -3.

"Bylo to dnes docela dobrý. Na to, že jsem včera večer něco špatného snědl a celé kolo mi nebylo úplně nejlépe. Docela se mi dařilo, ale hlavně jsem o něco lépe puttoval, než včera. Právě v puttování byl klíč," konstatoval Cafourek.

"Dneska to bylo na greenech o něco lepší, ale stejně jsem ještě dost šancí neproměnil. Výsledek mohl být ještě lepší. Když cut vyjde, budu spokojený, ale nechci usnout na vavřínech. Mým přáním je top 20," prozradil ve chvíli, kdy ještě figuroval na postupových místech.

Bohužel pro něj se cut posunul nejprve na -4 a poté v závěru dne na -5. Je to nejnižší cut v historii Czech Challenge, loni byl například -3, v roce 2014 dokonce stačil par.

Po velmi dobrém čtvrtečním kole byl ve hře o postup i Vítek Novák. A svou cestu za postupem z desáté jamky v odpoledním flightu začal víc než dobře. Na své první devítce ani jednou nechyboval a zapsal čtyři birdie. V tu chvíli už byl na skóre -7.

"První devítka byla super. A to jsem ještě pár nadějných puttů neproměnil. Mohlo to být ještě lepší. Za to na druhé devítce jsem hrál blbě," přiznal čerstvý maturant.

Právě kvůli maturitě příliš netrénoval a manko doháněl v posledních dnech před turnajem. "Scházela mi větší jistota, občas jsem udělal technickou chybu," přiznal. Jednu z těch větších, když zahrál socket z bunkeru na dvojce a bylo z toho double bogey.

"To mi fakt vadilo," dodal. Podruhé zaváhal na své zavěrečné deváté jamce, když poslal drive do hlubokého roughu. "To je klasika. Jedna hodně špatná rána na kolo. Ta musela přijít," poznamenal Novák. Ani bogey ale už nemohlo ohrozit jeho postup do víkendových kol.

V nich bude jediným českým zástupcem. "Pěkné by bylo, kdybych skončil v první třicítce," naznačil svůj cíl.

Pro zbývající české hráče bylo druhé kolo loučením s turnajem. Hodně dobře se se loučil Petr Gál, který zahrál čtyři rány pod par, ale musel dohánět velké manko z prvního dne, a tak dohrál se skóre +1.

Loučil se i jeden z pětice českých amatérů ve startovním poli Matyáš Zapletal. Kolo dohrál se skóre +2 a stejným výsledkem skončil i v celkovém pořadí. "Z týčka až na green jsem byl spokojený, ale s puttováním to bylo horší. Vytvořil jsem si dost příležitostí, ale neproměnil je. Nedokázal jsem skloubit brejky a rychlost puttů," identifikoval 16letý talent i důvod.

Statečně bojoval až do poslední jamky o cut i další amatér Nicolas Schellong. Po šestnácti jamkách byl na skóre -2 a potřeboval ještě ubrat dvě rány.

"Potřeboval jsem na dvou posledních jamkách dvě birdie. A vzal jsem na osmičce, což byla moje sedmnáctá jamka, špatnou hůl. Přestřelil jsem green a bylo po nadějích. Poslední dvě jamky byly za plus jedna," konstatoval Schellong.

"Ale jinak jsem spokojený. Odehrál jsem dvě vyrovnaná kola a vlastně pořád jsem hrál o cut. Prohrál jsem si to na pětiparech, z nichž mám ze dvou dnů skóre +4. Takže spokojenost až na ty pětipary. Na své první devítce jsem i lépe puttoval, na druhé už možná byla cítit i trochu nervozita, už jsem nebyl tak uvolněný a méně jsem skóroval," dodal český amatér.

O cut až do záverečné jamky bojoval i Aleš Kořínek. Také končil na deváté jamce a po předchozích sedmnácti byl na skóre -3. V tu chvíli jedinou ránu pod hranicí cutu. Musel na poslední jamce skórovat.

Aleš Kořínek (Foto: Ota Mrákota/Relmost)

"Připravil jsem si dobrou pozici, povedl se mi drive a byl jsem 105 metrů od tyče. Jenže jsem trefil bunker. Prostě v důležitém momentu mi rána nevyšla. Do poslední jamky jsem bojoval," povzdechl si bývalý fotbalový brankář Zlína.

"Nedělal jsem moc chyb, ale také jsem moc neskóroval. Pro mě byly klíčem dva trojputty, po jednom v každém kole. V poli to bylo dobré, na greenu to mohlo být lepší. Prvních třináct jamek jsem měl šance. Ne sice vyložené, ale mohly tam padnout," dodal Kořínek, který nakonec dohrál se skóre -2.

Jordan. L. Smith (Foto: Ota Mrákota/Relmost)

Na Kuňce po dvou kolech vládne Francouz Adrien Saddier se skóre -15. O ránu za ním je Jordan L. Smith, 23letý Angličan, který už má na kontě jeden titul z Challenge Tour získaný před měsícem.

Tři rány za lídrem dělí 3. místo Ital Andrea Pavan a Švéd Cristofer Blomstrand. Ten se zaskvěl skvělým kolem 9 ran pod par a zůstal tak jen jedinou od vyrovnání rekordu, kterýna Kunětické Hoře drží od roku 2013 Brooks Koepka výkonem 62 ran, tedy deset pod.

Andrea Pavan (Ota Mrákota/Relmost)