Jestliže vám špičkoví sportovci připadají jako blázni, když tvrdohlavě opakují stále stejnė postupy, pak věřte, že mají v rukou mocnou zbraň nejen na nervozitu. Tuto zbraň využívají i golfisté. Před každou ránou provádějí dokonale naučený postup, který jim během měsíců tréninku přešel do krve.

Anglicky se mu říká preshot routine a já ho s oblibou nazývám předúderový rituál. Je to výborný odbourávač stresu, který má i spoustu dalších příjemných vlastností. Používání předúderového rituálu považuji za nutnost pro každého hráče, který chce hrát dobrý golf.

A teď konkrétně k té nervozitě. Řada z nás nedokáže zastavit proud svých myšlenek a dostat se tak do stavu uvolnění mysli ani v klidu domova, natož pak při odehrávání ran na hřišti, kdy je tento stav velmi žádoucí. Nedaří-li se vám myšlenky při hře či před ranou zastavit, snažte se zaměstnat hlavu něčím, co je pro vaší hru užitečné. Tím je právě proces vašeho předúderového rituálu. Budete-li se plně soustředit na tento proces, nezbyde vám již prostor pro nervozitu.

Jdou vám odpaly perfektně na drivingu? Nechápete tedy, jak ty samé rány na hřišti můžete tak pokazit? Uložte si na drivingu do hlavy, jak se cítíte, když se vám vaše rána skvěle podaří. Začleňte si vybavení tohoto pocitu do předúderového rituálu, abyste přesně v tomto rozpoložení byli před každou ránou na hřišti. Podíl dobře odehraných ran se tak výrazně zvýší.

Během svého golfového života jste určitě slyšeli stovky technických rad k mechanice svého švihu. I kdybyste z nich vybrali jen pár nejdůležitějších, nestihnete jimi během velmi krátké doby švihu něco zásadního vědomě ovlivnit. Proto je součástí předúderového ritiálu i "vypnutí vědomí" a přechod do stavu, kdy ránu hrajete zcela podvědomě, intuitivně.

Do předúderového rituálu můžete začlenit i další prvky, které mají pozitivní vliv na hru. Posílám je pravidelně členům Emailového flightu, který jsem založil v rámci projektu Psychologie golfu. Jeho členem se může stát kdokoliv.

A protože každý člověk hraje golf po svém, každému svému klientovi připravuji jeho trénink tak, aby vyhovoval právě jeho způsobu hry a jeho myšlení. Nacházíme společně i odpovídající předúderový rituál. Najděte si ho i vy a natrénujte ho tak, jak to dělají profesionálové.