Uzavírám pětidílný seriál Psychologova okénka, ve kterých jste se postupně seznámili s pěti vybranými aspekty psychologie golfové hry. Začleníte-li je do své hry, bude se vám na hřišti dařit a vaše skóre se bude snižovat. Začnete konečně plně využívat potenciál, který máte.

Zastávám názor, že větší důraz na psychologické aspekty při tréninku a jejich účelné přenesení na hřiště by významným způsobem pozvedl úroveň hry u nás, a to jak na rekreační, tak na profesionální úrovni.

Chci tuto myšlenku co nejvíce podpořit, a proto jsem v rámci projektu Psychologie golfu založil Emailový flight, společnost golfistů, kterým bezplatně poskytuji rady, jak díky zvýšení psychické odolnosti a sebevědomí, celkovému uvolnění při hře, představě pozitivního výsledku zvýšit kvalitu své hry. V Emailovém flightu diskutujeme, které metody nejlépe působí na který typ hráče, a členům poskytuji i individuální rady pro jejich hru.

Tréninkem techniky švihu naplňujeme pouze technickou část svého potenciálu a psychická část zůstává nevyužita. Pro optimální výkon je třeba správným vybalancováním technické a psychické části hry plně využívat svůj golfový potenciál.

Proto trénink psychologie má tu výhodu, že při minimální námaze a časových nárocích dojde brzy ke skokovému zlepšení hry. Jsem pak velmi rád za zpětnou vazbu, kdy po dvou nebo třech trénincích mi klienti napíšou, že na turnaji uhráli přes 40 stableford bodů a výrazně snížili svůj hendikep. A jde jen o rozhodnutí každého z nás, na jakou úroveň hry se chceme dostat a jakou cestu, jaký způsob tréninku k tomu zvolíme.

V předchozích dílech Psychologova okénka jste mohli číst o:

1) Dostaneš, na co myslíš

2) Znáte svoje golfové skóre?

3) Dejte na svou vlastní intuici

4) Proměňte strašáka ve výhodu

5) Účelová zbraň na nervozitu

S golfem je to totiž trochu jako s hudbou. Co potřebujete k tomu, abyste se stali skvělým interpretem? Noty vás naučí každý běžný trenér stejně tak i to, které klávesy na pianu zmáčknout, abyste přehráli písničku. Já se snažím své klienty přimět k tomu, aby skladbu předvedli jako skutečné umělecké dílo. Aby dokázali koncertovat nejen doma, v soukromí, ale také před plným sálem lidí.

Na golfu je skvělé, že nalezením správného rytmu, uvolněním a zvýšením sebevědomí mohou golfisté při hře více relaxovat. To je přece smyslem této krásné hry!

Zkusíte si na závěr tipnout, na jakých psychologických aspektech by měli hráči stavět svoji mentalitu? Je to rozhodně sebevědomí, intuice a uvolnění, správná a pozitivní volba cíle, zvládnutý pravidelný předúderový rituál a akceptace toho, jak právě probíhá hra. S tím se vám bude dařit podle vašich představ.