Kdyby některý z mých klientů projektu Psychologie golfu předvedl to, co Jason Day na jednom turnaji v minulém roce, dostal by ode mě nejen jedničku s hvězdičkou, ale minimálně ještě fíčko zdarma jako dárek. Jason přenechal výběr hole své intuici a zahrál ránu, kterou si připravil velkou šanci na birdie.

Během toho krátkého okamžiku dokázal, že psychická odolnost, na které se svým mentorem a caddiem Colinem Swattonem dlouhodobě pracuje, se vyplácí.

Sledoval jsem ten turnaj tak napůl, ale najednou mě zaujalo, že Jason Day něco probírá se svým caddiem a odchází k míčku se dvěma železy v ruce. Čekal jsem, co se z toho vyvine.

Celé to netrvalo moc dlouho, protože Jason si cvičně švihl jednou holí, pak druhou a volba byla jasná. Jednoznačně a neochvějně nechal na svém pocitu, na své intuici, která hůl bude pro přihrávku do greenu ta pravá.

Obraťme se teď na člověka povolaného pro záležitosti související s intuicí, na Alberta Einsteina, a připomeňme si jeho výrok, že jediná skutečně hodnotná věc je intuice. A že Einstein při formulování tohoto výroku na golf ani nepomyslel. Jak tedy na tom stavět golfovou hru?

Už během přípravy na odpal se rozhodněte, že úder necháte na svém podvědomí. Je totiž prokázáno, že pokud se v okamžiku úderu budete snažit vyhovět vědomě všemu, co o ráně víte, všem těm technickým pokynům pro správný golfový švih, bude to kontraproduktivní. Spolehněte se na své podvědomí, na svůj pocit, že ránu zahrajete dobře, a říkejte tomu třeba intuice.

Taky jste někdy uvnitř sebe zaznamenali nutkání, že jste měli radši hrát holí, která vám přišla poprvé na mysl? To je přesně vaše intuice. Dejte na ni. Máte-li pocit, že vás to při výběru hole k nějaké táhne, zvolte ji. Tohle rozhodnutí vás odmění dobrým pocitem, až se postavíte k míčku, dobrý pocit vám pak zajistí uvolnění, spokojenost a tím i správné odehrání rány.

Jdete přehrát dlouhou vodu a nemáte úplně pocit, že to vyjde? Někde v sobě cítíte, že byste si měli raději ještě jednou ranou přihrát před vodu? Dejte na svoji intuici. Konzervativní hra v ten správný okamžik není odrazem nízkého sebevědomí. Když se necítíte, a přesto půjdete hrát riskantní ránu, už to není sebevědomí, ale arogance. A ta se nevyplácí.

Správný odhad situace je tak trochu balancování na tenkém ledě, ale při troše zkušeností poznáte, jak se na vlastní intuici spolehnout, aby vás dovedla k vysněnému golfovému cíli.

Další užitečné rady najdete v dalším díle psychologova okénka a více informací o Tomáši Šimkovi a jeho projektu na webových stránkách Psychologie golfu.