V minulém roce byl široké golfové veřejnosti znám stále ještě především jako "ten kluk od Kláry Spilkové". Jan Cafourek však v druhé polovině sezony vyrazil ještě coby amatér mezi profesionály a dal o sobě vědět. Letos v tom chce pokračovat, už ale jako profesionál.

Štítky:

V loňském roce na sebe nejvíce upozornil na Ypsilonce, kde na turnaji Czech PGA Tour obsadil čtvrtou příčku. Dařilo se mu i na následně WGM Beroun Open, které skvěle rozehrál ale ve finálovém kole mu trochu došel dech. Rozhodně však na sebe upozornil.

"Se závěrem sezony jsem spokojený a doufám, že to pouze potvrdilo dobré rozhodnutí přestoupit k profesionálům," věří Čech, který zvládl dvoukolovou kvalifikaci Pro Golf Tour, ve které skončil čtvrtý a pro rok 2015 má plnou kartu. Tu brala elitní desítka z říjnového turnaje nedaleko německého Dortmundu.

Poté hrál, co to šlo. Golfistům v Česku koncem minulého roku přálo počasí, Cafourek navíc vyrazil na pár dní do Dubaje: "Lehčí oddech přišel až v prosinci, který byl trochu volnější. Rozhodně jsem ale neležel doma, byl to aktivní odpočinek na horách. Nebaví mě válet se doma na gauči."

Něco podobného nadějného českého hráče v nejbližších měsících nečeká. V polovině ledna sice ještě vynechá úvodní dva turnaje Pro Golf Tour v Egyptě, poté se už ale vydá na cestu do Maroka, které bude hostit hned osm akcí rozdělených do tří termínových cyklů.

Celoživotní golfový samouk

Jak probíhala zimní příprava? "Chodil jsem častěji do posilovny, kde jsem se zaměřil na různá cvičení. Byla tam i gymnastika, snažil jsem se všeobecně zaměřit na své tělo. Že bych chodil k fitness trenérovi, který se soustředí výhradně na golf, to ne."

"Ve hře musím zapracovat na některých věcech. Třeba na ranách do greenu, čemuž budu minimálně ze začátku sezony věnovat nejvíce času ve svém tréninku. Všeobecně se chci soustředit především na zlepšení krátké hry," dodává Cafourek své hlavní golfové domácí úkoly.

I nadále půjde svou vlastní golfovou cestou, když nevyužívá služeb žádného golfového trenéra. "Mým trenérem je můj život," usměje se a dodává: "Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale vyhovuje mi to."

"Ani příliš nestuduji tréninkové materiály v časopisech nebo na internetu. Že bych švihal podle někoho, to ne. Můj golf je hodně pocitový, hraji ho vyloženě pro radost a z toho vycházím," dodává hráč, který momentálně hájí barvy Černého Mostu.

Hlavním cílem Pro Golf Tour

Do nové sezony, první profesionální v životě, jde Jan Cafourek s odhodláním. Co se týče golfu, po několika loňských domácích zkušenostech příliš velký rozdíl oproti amatérské špičce nezaznamenal. Co ale pocítí hned od úvodu sezony nové, to je finanční náročnost, která je diametrálně odlišná.

"Peněz bude potřeba sehnat více, aby to šlo dělat tím způsobem, který bych si představoval. Nečekám, že mi budou lidé dávat peníze na každém kroku, na druhou stranu něco se rýsuje, něco už je narýsované, takže doufám, že vše dopadne dobře, abych mohl ukázat, co ve mně je," přeje si přítel nejúspěšnější české golfistky Kláry Spilkové.

Snažili se přitom najít při společném plánování kalendářů pro rok 2015 podobné destinace pro jednotlivé turnaje? "Trošku jsme to sledovali, ale ono si nejde moc vybírat. Turnajů však není o tolik více, než co jsem hrál jako amatér, takže si myslím, že když budeme chtít, tak si k sobě cestu najdeme."

A hlavní cíle? "Chtěl bych uhrát co nejlepší umístění na finančním žebříčku Pro Golf Tour, nejlépe elitní pětku, což by mi zajistilo kartu na Challenge Tour." Dále plánuje odehrát několik turnajů Czech PGA Tour a rád by si samozřejmě zahrál také na domácích TOP akcích roku, tedy Challenge Tour na Kunětické Hoře a nejlépe i Czech Masters na Albatrossu: "Nemám zajištěné karty, takže s tím zatím nepočítám. Ale poperu se o ně, budu hrát co nejlépe a uvidíme."

Pohled Honzy Faita:

Na první pohled až příliš skromný golfista, který toho sice příliš nenamluví, ale nechá za sebe mluvit svůj vlastní golf. Tak trochu popírá pravidlo, že to bez dobrých koučů nejde, ale spíše se jedná o výjimku potvrzující pravidlo. Amerika má svého Bubbu Watsona, my Honzu Cafourka. Jsem zvědavý, jak se popere s novým prostředím a především nutností hrát dobré výsledky. Mezi amatéry ještě "o nic nešlo", teď už ale je potřeba nějak zaplatit celou sezonu. Líbí se mi odhodlání uspět na jedné túře a nevybírat si turnaje podle toho, kolik za ně vyinkasuje na prize money. Vloni mezi profíky překvapil, letos musí dokázat, že to nebyly náhodné výsledky.

Koho dále sledovat v roce 2015?
#15 Adam Rajmont