Vyzpovídali jsme dva členy vedení The Professional Golfers Association (PGA), Hamishe Fergusona a Guye Morana. Oba dva bedlivě sledují výstavbu hřiště Oaks Prague nedaleko Prahy a při jejich nedávné návštěvě nám poskytli pár slov k tomuto exkluzivnímu projektu.

Hamish Ferguson, Executive Director – Commercial a Guy Moran, Head of Property and Development dohlížejí na stavbu nového komplexu, který pomalu vyrůstá nedaleko Prahy. Co přinese nový golfový resort, který bude mít jako jediný v České republice licenci PGA National?

Pane Fergusone, vy jste ve vedení PGA krátce. Proč jste si vybral zrovna golfové prostředí?

Já jsem s golfem spjatý už mnoho let. Dá se říci, že od narození. Můj otec byl šéfem golfového klubu, stejně tak i strýc. Měl jsem možnost potkat se s mnoha výtečnými architekty golfových hřišť a spolupracoval jsem s Jackem Nicklausem, Andy Samem nebo Johnem Jacobsem. Možnost pracovat pro PGA je pro mne velkou výzvou.

Jaké projekty Vás už v nové roli potkaly?

Zapojil jsem se do projektů, které zlepšují kooperaci mezi významnými golfovými hřišti. Navazujeme na spolupráci s Gleneagles, The Belfry a pak jsou tu nové koncepty. Těmi jsou hřiště PGA National v Rusku a nový projekt ve Vietnamu.  Musím říci, že je to má vysněná práce.

Dá se shrnout Vaše zaměření na dohled nad kvalitou služeb a servisu?

Na jednu stranu máte pravdu, ale patří k tomu i výpomoc s budováním silného trhu, který udrží a posune danou lokalitu nejen v národním, ale i mezinárodním měřítku vpřed. Snažíme se nabídnout členům z různých koutů světa nové příležitosti. Výborně tohle funguje ve Španělsku, Portugalsku nebo Itálii, kam se za golfem vydává mnoho lidí.

Zastavme se u toho silného trhu. Může výstavba hřiště Oaks Prague přilákat na český trh například zajímavé asijské investory?

Jednoznačně ano. Asijský trh je jeden z nejsilnějších. Golfisté z Číny, Vietnamu nebo Koreje neváhají cestovat na slavná hřiště a my se jim snažíme přinášet příležitost vyzkoušet něco nového. To je přesně to, co chceme nabídnout v rámci projektů PGA National.

 

Fotogalerie k článku »
Více fotek zde »

 

Zkušenosti s asijským trhem máte bohaté.  Dají se srovnat s požadavky v České republice?

Golfové prostředí v České republice je ve srovnání s těmito destinacemi malé, ale je to Evropa a to je ve světě velmi významné. Možná, že vnitřně jste malá země, ale celkově působíte jako jeden velký celek a na rozloze nebo počtu obyvatel nezáleží. Výborně je to vidět na Ryder Cupu. Američané nedokáží pochopit, jak se může tolik národností spojit a fandit jednomu týmu. A to samé platí i v boji o zákazníka. Pokud nabídneme kvalitu, Česká republika bude významným hráčem na golfovém trhu.

Domníváte se, že Česká republika patří mezi kvalitní golfové destinace?

Ano, podívejte se na polohu. Jste ve středu Evropy. Důležitou součástí je i bezpečnost, která teď není ve všech lokalitách garantovaná. Mnoho hráčů jezdí na golfové dovolené s rodinou, potřebují mít jistotu bezpečí. A to platí i pro pořádání významných turnajů.

Zaměřme se teď na Oaks Prague. Co bude jiné v tomto resortu oproti jiným špičkovým hřištím v ČR?

Nemyslím si, že mluvíme o něčem jiném. Klíčový je pro nás design. Oaks Prague bude hřiště světové třídy, na kterém se podílela super špička mezi golfovými architekty, Kyle Phillips. Druhou věcí je nabídka kvalitního produktu. Lidé sice slyší na známé jméno designéra, ale je zapotřebí k tomu dodat i adekvátní služby. Lidé si nekupují jen fee, kupují si celou značku PGA a ta musí být po celém světě stejná. Licence PGA National není jen o golfovém požitku, ale také o vzdělávání a vývoji. Může to mít vliv na profesionální  golfisty. Ve Vietnamu začal pracovat jako ambasador James Bland a něco podobného budeme vytvářet i v České republice.

Pane Morane, slyšeli jsme několikrát slovo standard a kvalita. Budete si ověřovat, že v Oaks Prague vše probíhá, tak jak má?

Máme mnoho objektivních kritérií, kterými se řídíme všude po světě. Nejsme nějakými kontrolory, ale naším záměrem je naučit pracovníky hřišť PGA National udržovat tuto speciální značku vysoko a to vlastními silami. Samozřejmě, že budeme požadovat perfektní trávu na fairwayích, vytříbené greeny s rychlostí jako májí na US PGA a další věci, které tvoří dokonalý celek.

Co bude výhodou hřiště Oaks Prague?

Bude to jediné hřiště svého druhu ve střední Evropě. Je blízko mezinárodního letiště, blízko krásného města ve velice populární turistické destinaci. Tyhle věci jsou subjektivními kritérii PGA, které podporují rozvoj destinace a produktu PGA.

Pane Morane, spolupracujete s Čechy už delší dobu, jak na Vás působí?

Velmi pozitivně. Poprvé jsem se do Česka dostal v roce 2011 a hned jsem si oblíbil váš humor. Líbí se mi, že při jednáních a schůzkách lidé žertují, není to strohé a nudné, a to se moc často nevidí. I vzdělání a komunikace tu je na vysoké úrovni. Lidé mimo prostředí byznysu mluví velmi dobře anglicky, takže není problém se dorozumět. Jsou přátelští a vstřícní.

Značka PGA National je světově známá. Co nového přinese do Prahy, případně ČR?

Hamish Ferguson: My doufáme, že především prestiž na golfové mapě. Prestiž, kterou teď mají v Belfry, Celtic Manor. Myslím, že kvalita a servis ve spojení s dobrou pověstí a organizačními schopnostmi pomohou České republice v získání dalších významných turnajů. Nebojím se mluvit i o Ryder Cupu, teď ale hodně předbíhám. Projekt Oaks Prague dává možnost vzdělání i přísunu peněz místním lidem.  A to je velice důležitá složka PGA National.

Guy Moran: Projekt Oaks Prague je ve výborné lokalitě. Bude přínosem pro místní lidi, ale také dává příležitost cizincům. Nebude to jen o lokální komunitě. Bude zapotřebí velká spousta zaměstnanců, kteří budou udržovat chod celého resortu. Oaks Prague se zapojí mezi významné projekty v ČR.

V současné době jsou nejčastějšími zahraničními návštěvníky Asiaté. Posune projekt Oaks Prague zájem o golf v ČR směrem na západ?

Guy Moran: Nevidím důvod proč ne? Dostupnost je výborná, servis na vysoké úrovni a už o tom mluvil Hamish - v České republice je vysoká garance bezpečí. Mám zkušenosti, že lidé z USA právě na bezpečnost kladou značný důraz a proto klesá zájem například o Velkou Británii.

Hamish Ferguson: Přesně tak, Praha je krásnou a bezpečnou turistickou destinací. Je to víkendová lokalita podobně jako Barcelona a Vídeň. Nabízí úžasné kulturní vyžití a k tomu teď přibude špičkové golfové hřiště. Byl jsem stokrát ve Spojených státech v Arizoně ve Scottsdale nebo na Floridě a každá budova je stejná. V Praze je kulturním zážitkem jít jen městem a vidíte spoustu úchvatných staveb. Je to velká příležitost pro celou lokalitu, jak oslovit mnoho zahraničních zájemců.

Měli jste šanci vyzkoušet si nějaké české hřiště?

Hamish Ferguson: Bohužel ne, ale doufám, že až se budu vracet na inspekční prohlídky, zahraju si některé hřiště a vyzkouším i jednu dvě jamky, které budou na Oaks Prague hotové snad ve druhém čtvrtletí příštího roku. Nicméně slyšel jsem velice pozitivní zprávy o české golfové infastruktuře.

Jak tedy hodnotíte český golf v porovnání s tím zahraničním?

Guy Moran: Podle mých informací je golfové prostředí v České republice na vysoké úrovni. Je srovnatelné se standardy všude v Evropě. Naším záměrem v Oaks není překonávat světovou konkurenci. Soustředíme se na celkový úspěch resortu a vytvoření produktu, který si své jméno získá na základě hráčských referencí.

Henrik Stenson je spoluvlastníkem hřiště PGA National of Sweden, měl jste možnost s ním spolupracovat?

Bohužel neměl. V resortu jsem byl a musím říct, že je to nádherné hřiště.  A lidé, kteří se o něj starají, dělají svou práci s láskou a vypětím všech sil. To je přesně to, co chceme nastartovat i v ČR.

Poslední otázkou bych zabrousil trochu do Vašeho soukromí. Doslechl jsem se, pane Morane, že máte trenérskou licenci od Anglické fotbalové asociace FA. Kterému týmu fandíte?

No, tak to jste mě potěšil. Fandím Newcastlu United. Loni se nedařilo, ale letos hrají výborně, dělají mi radost. Fotbal a golf jsou moje srdeční záležitosti. Hamish fandí Manchesteru United, že?

Hamish Ferguson: Ano, to je pravda. Moje dcera je Alexandra Ferguson, takže Manchesteru musím fandit i díky spojení se Sirem Alexem Fergusonem.

Pánové, moc děkuji za váš čas a doufám, že to nebylo naše poslední setkaní.